Pierwszą grupą big-beatową w Nakle nad Notecią był zespół „Beatnicy”

678

Latem 1967 roku z inicjatywy Ryszarda Kornaszewskiego, nakielanina z urodzenia, na bazie miejscowego Liceum Ogólnokształcącego powstał zespół młodzieżowy „Beatnicy” – pierwsza grupa big-beatowa z prawdziwego zdarzenia w Nakle nad Notecią. Zespół miał  w repertuarze utwory popularnych wówczas zespołów: The Beatles, The Animals, The Rolling Stones, The Shadows. Tworzyli go: Ryszard Kornaszewski – gitara, organy, Edward „Kuba” Kielak – gitara, Jerzy Osetek – gitara basowa i Benedykt Nyka – perkusja.

„Beatnicy” po wielu koncertach w mieście i okolicy przetrwali do jesieni 1968 roku. Ich działalność – już pod egidą Powiatowego Domu Kultury – kontynuowała najbardziej wówczas znana w Nakle formacja „Błękitne Tony”, która od maja 1969 roku występowała w składzie: Ryszard Kornaszewski – organy, gitara basowa, gitara, kierownik zespołu; Ryszard Donten – gitara basowa, gitara; Karol Foleher – gitara solowa, gitara basowa; Benedykt Nyka – perkusja. Solistką zespołu była Zdzisława Kamińska, dziewczyna obdarzona głosem o ostrym zabarwieniu, przydatnym w formule mocnego uderzenia. W zespole grał też gitarzysta Wiesław Niespodziany (zginął w wypadku samochodowym), śpiewał Wojciech Król, bywało, że za perkusją zasiadał Edward Kielak, a przez kilka miesięcy Benedykta Nykę zastępował Andrzej Nowak, perkusista pierwszego składu osiecko-białośliwskiego zespołu „Włóczęgi”.

„Błękitne Tony” działały do lata 1971 roku (przemianowani później na ,,Kontredans”), odnosząc sporo sukcesów na giełdach piosenki i festiwalach muzyki młodzieżowej. Członkowie zespołu zrealizowali też własne kompozycje dla rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy („Twoje oczy”, „Pytanie”, „Kwiaty kwitną zawsze”). Szczególnie uzdolnionymi twórcami okazali się Ryszard Kornaszewski i Ryszard Donten.

Założyciel „Błękitnych Tonów” Ryszard Kornaszewski (rocznik 1951) jest od wielu lat mieszkańcem Warszawy. W swoim domowym archiwum zachował sporo pamiątek z tamtych czasów, także dźwiękowych. Benedykt Nyka wraz z rodziną mieszka w Niemczech, ale często przyjeżdża do rodzinnego Nakła, gdzie mieszka jego syn. Karol Foleher, założyciel i przez kilkanaście lat lider grupy „Włóczęgi”, zmarł w 2011 roku w Pile. W 2006 roku w Wyrzysku zmarł Edward Kielak – muzyczną tradycję po ojcu kontynuuje jeden z największych obecnie mistrzów polskiej harmonijki, Michał ,,Cielak” Kielak, dzisiaj mieszkaniec Bydgoszczy.

Mariusz Szalbierz – Faktypilskie.pl

Publikujemy za zgodą autora