Pierwsze miesiące wojny w Kcyni

Spacer „Pierwsze miesiące wojny w Kcyni” odbył się w dniu 27 sierpnia. To jedna z wielu inicjatyw Dźwiękowego Archiwum Kcyni, przygotowana w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Spacer prowadziła Justyna Makarewicz. Dziękujemy tym, którzy nie wystraszyli się upałów i przyszli (lub przyjechali), by wspólnie przejść śladami miejsc związanych z historią pierwszych miesięcy wojny. Opowiedzieliśmy o czasie od września do grudnia 1939 r., kiedy rozpoczęły się wysiedlenia ludności cywilnej na teren Generalnej Guberni. W styczniu 1940 r. powołano Warthegau – Okręg Rzeszy Kraj Warty, włączony bezpośrednio do III Rzeszy. Kcynia leżała na jego obszarze.
W spacerze uczestniczyli mieszkańcy Kcyni, Nakła i  okolic. Dziękuję Bartoszowi Szymczakowi za relację zdjęciową. Dziękuję Marcinowi Lisieckiemu, Henrykowi Wesół oraz Stanisławowi Pilarskiemu za wzbogacenie spaceru cennymi informacjami. Wkrótce na stronie DAK będzie dostępna trasa spaceru wraz z materiałami do pobrania i samodzielnego wykorzystania.

Na zakończenie spaceru Justyna Makarewicz zaprosiła zebranych do udziału w pierwszym spotkaniu z cyklu „Ciekawość świata”, które zaplanowane jest na dzień 17 września. Wysłuchamy wykładu Marcina Lisieckiego na temat historii kcyńskiego Batalionu Obrony Narodowej. Uczestniczący w spacerze członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni zaprosili wszystkich do udziału w lekcji historycznej na temat bunkrów z czasu II wojny światowej, która odbędzie się w dniu 7 września.

tekst: Justyna Makarewicz

zdjęcia: Bartosz Szymczak