Pierwszy z czterech samolotów wylądował w Poznaniu z sprzętem zakupionym za środki przekazane przez Kulczyk Foundation

Dzięki darowiźnie Kulczyk Foundation w wysokości 20 mln złotych, przekazanej na specjalny fundusz pomocowy w ramach Fundacji Lekarze Lekarzom przy Naczelnej Izbie Lekarskiej, zakupiono:

  • 1 mln masek chirurgicznych,
  • 1,5 mln masek FFP2 N95,
  • 100 tys. kombinezonów klasy II,
  • 100 tys. gogli,
  • 100 tys. przyłbic.

Ze względu na ilość sprzętu – 57 ton, 470 m3 – zaplanowano w sumie 4 dostawy z Guangzhou Baiyun International Airport (port lotniczy Kanton) na Lotnisko Ławica w Poznaniu. Dzisiaj, 15 kwietnia 2020 roku dotarł pierwszy samolot. Pozostałe przyloty odbędą się w kolejnych dniach.

Przewoźnikiem jest LOT Cargo, wykorzystujący samoloty Boeing 787-800 Dreamliner. Transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i jest realizowany w ramach akcji humanitarnej (co daje m.in. zwolnienie z cła i podatku VAT). Procesem produkcyjno-logistycznym z Chin zajęła się Polsko-Chińska Rada Biznesu.

Towar z Kantonu dostarczony do Poznania, będzie przy pomocy lokalnych działaczy z organizacji przedsiębiorców Lions Club Poznań Pillory oraz ze wsparciem władz samorządowych Miasta Poznań trafi do bazy logistycznej Fundacji Lekarze Lekarzom. Stamtąd całość sprzętu zostanie przekazana do Okręgowych Izb Lekarskich. Miasto Poznań zapewniło bezpłatnie transport oraz halę targową, a organizacje przedsiębiorców zajmą się pomocą w dystrybucji do szpitali i placówek medycznych wskazanych przez Fundację i Okręgowe Izby Lekarskie.

źródło: Kulczyk Foundation

zdjęcia: Jakub Wittchen Kulczyk Foundation