Piesi bądźcie widoczni! Brak odblasku kosztować was może życie

Niestosowanie się do przepisów nakazujących pieszym wyposażanie się w odblaski tym razem, zakończyło się mandatem. Mogło być dużo gorzej, bo poruszający się po zmroku, poza obszarem zabudowanym, w ciemnym ubraniu piesi byli prawie niezauważalni dla przejeżdżających kierowców. Policjanci apelują: Piesi bądźcie widoczni!

Kodeks drogowy jasno precyzuje, że każda osoba, bez względu na wiek, poruszająca się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych. Odblaski te powinny być umieszczone w sposób widoczny dla kierujących.
Niestety nie wszyscy piesi o tym pamiętają, narażając się tym samym na utratę zdrowia, a nawet życia. Jako przykład posłużyć może zgłoszenie, jakie kilka dni temu po 22 odebrał dyżurny nakielskiej komendy. Z informacji przekazanych przez zgłaszającego-kierowcę wynikało, że trasą Występ-Potulice przemieszczają się piesi, których w ogóle nie widać. Sprawdzić zgłoszenie pojechali „patrolowcy”.
Faktycznie na wskazanej trasie mundurowi zastali pieszych. Mężczyźni co prawda poruszali się prawidłową stroną drogi, jednak ubrani w odzież ciemnego koloru i bez jakichkolwiek elementów odblaskowych byli praktycznie niezauważalni. Tym samym niewątpliwie stwarzali zagrożenie dla siebie, ale też dla kierowców, którzy zauważywszy ich w ostatnim momencie zmuszeni byli do wykonywania gwałtownych manewrów, by na nich nie najechać.
Spotkanie z mundurowymi zakończyło się dla sprawców tej interwencji mandatem.
Sytuacja ta pokazuje, jak ważne jest, by piesi wyposażali się zgodnie z przepisami w elementy odblaskowe. Szczególnie o noszeniu odblasków pamiętać należy teraz, kiedy warunki pogodowe często zmniejszają widoczność. Brak świecących elementów może kosztować życie. Na szczęście w opisanym przypadku szybka reakcja kierowcy uchroniła pieszych przed uszczerbkiem na zdrowiu.

podkom. Justyna Andrzejewska – Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

zdjęcie ilustracyjne