PiS przedstawia kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu. Na czele Latos, Schreiber i Król

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło kandydatów w wyborach parlamentarnych. Na liście w okręgu bydgoskim nie ma zbytnich zaskoczeń – pierwsze miejsca przypadły obecnym posłom.

Nazwiska liderów list partii rządzącej były znane opinii publicznej od miesiąca, kiedy to ogłosił je prezes partii Jarosław Kaczyński. W okręgu bydgoskim „jedynkę” otrzymał Tomasz Latos. Doświadczony poseł w ostatnich miesiącach miał jednak za sobą przegrane wybory na prezydenta Bydgoszczy, nie udało mu się także zdobyć mandatu do Parlamentu Europejskiego (w tych wyborach startował jednak z drugiego miejsca, liderem był Kosma Złotowski, który ponownie objął mandal europosła). 55-latek jest jedną z szesnastu osób, które były „jedynkami” także w wyborach w 2015 roku.

Spekulacje na temat dalszego kształtu list zostały ostatecznie zakończone w piątek, 16 sierpnia. Na konferencji prasowej przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski przedstawił wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu. –  Jesteśmy pierwsi, którzy te listy przedstawiają. Mamy je gotowe od jakiegoś czasu. Oczywiście były tam kosmetyczne zmiany, natomiast mamy je gotowe. Możemy powiedzieć jedno. Są to listy po części samorządowe, około 60% osób, które będzie kandydować z list PiS, to aktywni samorządowcy, czyli wójtowie, burmistrzowie, radni wszystkich szczebli samorządowych – mówił Sobolewski.

Zaraz za Latosem o mandat do Sejmu będzie ubiegał się Łukasz Schreiber, który w trakcie trwającej kadencji został ministrem w kancelarii premiera. „Trójkę” otrzymał kolejny obecny poseł Piotr Król. Zaraz za politykiem z Fordonu uplasowali się inni parlamentarzyści – Bartosz Kownacki i Ewa Kozanecka. Ponadto na liście znaleźli się m.in. Marcin Wroński, radny województwa Michał Krzemkowski czy aktywna w ostatnim czasie w mediach społecznościowych Paulina Wenderlich.

Pełna lista kandydatów Prawa i Sprawiedliwości z okręgu bydgoskiego w wyborach do Sejmu:

1. Tomasz Latos
2. Łukasz Schreiber
3. Piotr Król
4. Bartosz Kownacki
5. Ewa Kozanecka
6. Marek Witkowski
7. Marcin Wroński
8. Ireneusz Stachowiak
9. Jerzy Kowalik
10. Michał Krzemkowski
11. Jerzy Gawęda
12. Anna Falkowska
13. Tomasz Szamocki
14. Jolanta Kołodziej
15. Elżbieta Gogola
16. Krzysztof Napieralski
17. Stanisława Kufel
18. Kamila Jabłońska
19. Antoni Lewandowski
20. Paulina Wenderlich
21. Danuta Pilarska
22. Żaneta Śrubkowska
23. Maria Warda
24. Dariusz Ciesielczyk

O mandat senatora będzie ubiegał się wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Partia wystawi go w okręgu nr 10 (powiaty: sępoleński, nakielski, żniński, inowrocławski i mogileński). W okręgu bydgoskim oraz w powiatach świeckim i tucholskim kandydatką będzie rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej prof. Helena Czakowska.

Błażej Bembnista – Metropolia Bydgoszcz

zdjęcie: ST