PKP PLK rozpisały na przetarg na projekt rewitalizacji linii kolejowej od Wągrowca przez Gołańcz, aż do granicy województwa

458

PKP Polskie Linie Kolejowe rozpisały przetarg na projekt rewitalizacji odcinka linii kolejowej 356 od Wągrowca przez Gołańcz, aż do granicy z województwem kujawsko-pomorskim.

Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji projektowej dla projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 356 na odcinku Wągrowiec – Gołańcz – granica województwa”. W przetargu jedynym kryterium w jest cena. Otwarcie ofert PLK zaplanowały na 18 stycznia 2021.

Samorząd województwa wielkopolskiego uzyska na zaprojektowanie tej przebudowy dofinansowanie ze środków unijnych.

Plan zakłada w niedalekiej przyszłości przywrócenie parametrów ruchu (120 km/h dla pociągów pasażerskich i 80 km/h dla towarowych) na 27-kilometrowym odcinku linii od Wągrowca przez Gołańcz, gdzie obecnie kończą bieg pociągi pasażerskie Kolei Wielkopolskich, do granicy województwa. Obecnie pociąg jedzie na tym odcinku z prędkością 50km/h.

Projektant ma przygotować linię dla nacisków 22,5 t na oś, tak zaprojektować przystanki, aby były zgodne z TSI.

Tory na stacjach mają mieć możliwość przyjęcia pociągów towarowych o długości do 600 metrów.

Należy zwrócić uwagę, że linia 356 na odcinku od Poznania do Wągrowca jest jednym z bardzo udanych przykładów rewitalizacji, która poskutkowała masowym powrotem pasażerów na kolej.

Sławomir Maciaszek – Nasza Gołańcz