Podsumowanie akcji „Bezpieczne Wakacje 2019” przeprowadzonej przez Straż Miejską w Nakle nad Notecią

W ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2019” strażnicy miejscy przeprowadzili kontrole ponad 440 miejsc, w których młodzież jak i dorośli chętnie spędzali swój wolny czas. Patrolowali osiedla, szczególnie okolice punktów sprzedaży alkoholu, parki miejskie, place zabaw, przystań wodną, brzeg rzeki Noteć, akweny wodne, teren basenu, tereny szkół, boisk, orlików jak i sam teren miasta Nakło nad Notecią oraz tereny 21 sołectw. Podczas akcji cały czas prowadzili rozmowy profilaktyczne z mieszkańcami gminy i udzielali im profesjonalnej pomocy.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili również kontrole punktów sprzedaży alkoholu i papierosów, podczas których przypominali pracownikom sklepów o zakazie sprzedawania alkoholu i wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim. Sprzedawcy zostali poinformowani o możliwości korzystania z prawa do sprawdzania wieku klientów, zapytania o dokument tożsamości osoby, która ma zamiar kupić alkohol lub wyrób tytoniowy. Informowali także o karach, które mogą zostać nałożone w przypadku niestosowania się do przepisów. Właściciele sklepów otrzymali materiały wskazujące jak być odpowiedzialnym sprzedawcą, a także naklejki z widocznym zakazem, że w tym sklepie osoba niepełnoletnia nie ma szans na zakup wyrobów tytoniowych.

Mieszkańcy Nakła i okolic mogli liczyć na pomoc strażników, polegającej na pilnowaniu porządku podczas festynów, które odbyły się tego lata:

1.21.06.2019r-Festyn Samorządu Mieszkańców nr 8,

2.01.07.2019r-Festyn w Chrząstowie,

3.24.08.2019r-Festyn charytatywny „Wszyscy dla Zuzi dogrywka”.

Wraz z pierwszym dniem lipca Straż Miejska w Nakle nad Notecią rozpoczęła realizację projektu pn.”W szkole, w domu, na ulicy niech BEZPIECZEŃSTWO Tobie towarzyszy’’, mającego na celu wyuczenie w uczestnikach zajęć nawyków probezpiecznych, które ograniczą lub wyeliminują sytuacje stwarzające zagrożenie dla ich zdrowia a nawet życia. Funkcjonariusze Straży Miejskiej prowadzili pogadanki oraz pokazy samoobrony dla dzieci przebywających na półkoloniach w świetlicach wiejskich na terenie naszej gminy oraz w Nakielskim Ośrodku Kultury. Podczas pogadanek omawiane były zasady bezpiecznych form spędzania czasu wolnego w wakacje, postawy osoby pieszej korzystającej z drogi  jak i obowiązki rowerzysty. Każdy uczestnik otrzymał elementy odblaskowe, które zwiększą ich widoczność podczas poruszania się na drodze.  Na pokazach samoobrony dzieci nauczyły się jakie są możliwości skutecznej obrony w momencie ataku napastnika. W zajęciach łącznie uczestniczyły 194 osoby.

Podczas akcji w lokalnych mediach opublikowane zostały cztery apele:

  1. Zapoznaj się jak przetrwać upały,

2.Bezpieczne wakacje 2019,

  1. Rozpoczęły się spotkania z dziećmi w ramach projektu Straży Miejskiej „W szkole, w domu ,na ulicy niech BEZPIECZEŃSTWO Tobie towarzyszy”,

4.Straż Miejska apeluje do rodziców i opiekunów o zwiększenie kontroli nad swoimi dziećmi w okresie wakacyjnym.

W okresie wakacyjnym operator Monitoringu Miejskiego odnotował łącznie 23 zdarzenia:

Drogowe:6,

-Spożywania alkoholu:15,

-Zakłócenia spokoju:1,

-Zaśmiecenie/nieporządek:1,

-Leżący człowiek:1

Liczba interwencji w okresie od 21.06.2019r do 31.08.2019r:

 

w patrolu: 715
na zgłoszenie: 214
anonim: 108
razem: 1037

Liczba pouczeń oraz mandatów w okresie od 21.06.2019r do 31.08.2019r:

 

pouczenia: 253
mandaty: 155

Działania prowadzone przez Straż Miejską w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2019” zminimalizowały zagrożenia oraz zwiększyły poczucie bezpieczeństwa dzieci, młodzieży oraz dorosłych przebywających na terenie miasta i gminy Nakło nad Notecią.