Podziękowania dla Kolii, przeszła na psią emeryturę

  • Kolia – najstarszy pies służbowy kujawsko-pomorskiej KAS, przeszła na psią emeryturę.
  • Tylko w ubiegłym roku nasza weteranka wykryła łącznie prawie 1 tonę nielegalnego tytoniu.
  • Zadania realizowane przez Kolię w KAS przejęła już jej młodsza siostra, Rina.

Niedawno pożegnaliśmy, odchodzącego na zasłużoną emeryturę, najstarszego psa służbowego w kujawsko-pomorskiej KAS – Kolię.

Terrier, który rozpoczął służbę w 2011 r. zajmował się na co dzień wykrywaniem nielegalnych wyrobów tytoniowych i miał na swoim koncie wiele sukcesów.

Do największych śmiało można zaliczyć m.in. wytypowanie tira z dwunastoma paletami papierosów, przykrytymi, dla zmylenia psiego nosa, kartonami proszku do prania.

Tylko w ubiegłym roku, Kolia w trakcie prowadzonych kontroli przesyłek pocztowych i kurierskich, wykryła łącznie blisko 1000 kg nielegalnego tytoniu. Ten wynik robi wrażenie i świadczy o jej pracowitości zważywszy, że waga ujawnianej pojedynczej paczki z tytoniem z reguły nie przekracza 3 kg.

Pies niejednokrotnie reprezentował KAS w działaniach promocyjnych i edukacyjnych skierowanych do młodzieży szkolnej i z wielką ochotą uczestniczył w pokazach pracy węchowej i posłuszeństwa.

Kolia ze względu na swoje wyjątkowe umiejętności, była również zapraszana do wspólnych działań z innymi służbami: Policją, Strażą Graniczną, CBŚP. Za udział w tych akcjach nasza weteranka wielokrotnie otrzymywała zasłużone pochwały.

Bardziej niż dyplomy, Kolia ceniła sobie jednak zabawy ze swoim przewodnikiem mł. asp. Michałem Froelichem. Nie rozstają się jednak na zawsze, bowiem Kolia – podobnie jak wszystkie psy w Krajowej Administracji Skarbowej – została oddana pod opiekę swojemu dotychczasowemu przewodnikowi.

Naszą byłą „funkcjonariuszkę” cieszą zupełnie zwyczajne rzeczy takie jak pływanie, czy podróże samochodem. Będzie miała na to czas na emeryturze, na której życzymy jej przede wszystkim dużo zdrowia i odpoczynku, dziękując za wieloletnią służbę, poświęcenie i wierność.

Zadania po Kolii w KAS przejęła już jej młodsza siostra – Rina, która zdobywała pierwsze doświadczenia u jej boku.

KAS Bydgoszcz