Pogoda nie sprzyja użytkownikom tras – zachowajmy ostrożność

Nagła zmiana warunków pogodowych spowodowała, że drogi są śliskie i niebezpieczne. Policja apeluje do użytkowników tras o ostrożną i zgodną z przepisami jazdę.

Opady śniegu i niskie temperatury spowodowały, że na drogach powiatu nakielskiego zrobiło się ślisko. Śnieg leży również na chodnikach. W związku z panującymi warunkami atmosferycznymi, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nakle proszą wszystkich uczestników ruchu o zachowanie rozsądku podczas poruszania się po drogach.
Śliska nawierzchnia drogi sprzyja wypadkom, dlatego szczególnie w takich warunkach atmosferycznych ważne jest przestrzeganie ograniczeń prędkości. Jedynie zdjęcie nogi z gazu i dostosowanie prędkości do warunków drogowych pozwoli bezpiecznie dotrzeć do celu.
Do kierujący wybierający się w dłuższe trasy policjanci apelują, by wyjechać wcześniej, gdyż śliska nawierzchnia może powodować utrudnienia w ruchu.
Ostrożność muszą zachować także piesi. Chodniki w wielu miejscach pokryte są śniegiem, a poruszanie się po nich jest utrudnione. Mundurowi przypominają zarządcom i właścicielom nieruchomości, że to na nich spoczywa obowiązek odśnieżenia chodnika. Pas dla pieszych przed posesją powinien być bezpieczny, a usuwany śnieg najlepiej zgarnąć na krawędź chodnika tak, by nie przeszkadzał przechodniom. Nie wolno go natomiast zrzucać na jezdnię.
Apel do pieszych, by pamiętali, że śliskie nawierzchnie znacznie wydłużają drogę hamowania i wchodzenie pod nadjeżdżające pojazdy zza przeszkody lub gwałtowne wejście na przejście dla pieszych może nieść za sobą tragiczne skutki. Zmienione przepisy prawa o ruchu drogowym nie zniosły z pieszych obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przy wchodzeniu na przejście. Pieszym w dalszym ciągu zabrania się też wchodzenia na jezdnię przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Wzajemny szacunek użytkowników powiatowych tras oraz stosowanie się do policyjnych apeli będzie miało realny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

kom. Justyna Andrzejewska Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

zdjęcie: Robert Koniec