Policyjna grupa „SPEED” na krajowej „dziesiątce”

Wczoraj (27.11.2019 roku) mundurowi z policyjnej grupy „SPEED” prowadzili działania na drodze krajowej nr 10. Wspólne działania funkcjonariuszy z trzech województw (kujawsko-pomorskie, mazowieckie i zachodniopomorskie) odniosły oczekiwany skutek. Podczas działań nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego w ciągu tej trasy.

Wczoraj (27.11. 2019r.) w godzinach 14:00-22:00 mundurowi z policyjnej grupy „SPEED” prowadzili działania na drodze krajowej nr 10. To newralgiczna trasa przecinająca kraj. W działania włączyli się policjanci z trzech województw – kujawsko-pomorskiego (Toruń, Bydgoszcz, Włocławek, Lipno i Nakło), mazowieckiego (Sierpc i Płock) oraz zachodniopomorskiego (Wałcz). Akcja odniosła oczekiwany skutek. Podczas działań nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego w ciągu tej trasy.
Podczas wczorajszych działań mundurowi działający w ramach grupy skontrolowali blisko 200 kierowców. Blisko 3/4 z nich przekroczyła dozwoloną prędkość. Dwóch kierowców straciło prawo jazdy za rażące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali 8 dowodów rejestracyjnych w związku z niewłaściwym stanem technicznym pojazdów.
Policjanci zapowiadają, że tego typu działania będą cyklicznie powtarzane. Funkcjonariusze z grupy „SPEED” mają „na oku” w szczególności te miejsca, w których najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego.

Do zadań kierowane są zarówno radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, ale także te oznakowane z laserowymi miernikami prędkości. Tak wyposażeni, mundurowi zdecydowanie reagują na przypadki łamania prawa na drodze, zarówno przekraczanie prędkości, jak i inne niebezpieczne manewry.

Przypomnijmy, że zespoły „SPEED” działają w całym kraju od  lipca tego roku. W województwie kujawsko-pomorskim w jej skład wchodzą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy, Wydziału Kryminalnego i Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy, policjanci ruchu drogowego z komend miejskich i powiatowych Policji woj. kujawsko-pomorskiego z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka, Inowrocławia, Świecia i Żnina.

O tym, gdzie i kiedy patrolują drogi kujawsko-pomorskiego decyduje Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.

Sama nazwa „SPEED” wskazuje, jakie zadania przed nimi postawiono. Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, a także skalę ich skutków. Nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenie nie tylko braku opanowania pojazdu, a w konsekwencji doprowadzenia do wypadku, lecz w istotny sposób wpływa na rozmiar obrażeń uczestniczących w nim osób.

mł. asp. Wojciech Chrostowski  – Zespół Komunikacji Społecznej KMP Toruń