Polska 2050 obchodzi Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i promuje swoje społeczne i obywatelskie działania

Polska 2050 obchodzi Międzynarodowy Dzień Wolontariusza  i promuje swoje społeczne i obywatelskie działania.                                                                           Polska 2050 obchodzi szczególnie tegoroczny Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To właśnie wolontariusze zrzeszeni w niedawno powstałym stowarzyszeniu tworzą najliczniejszą część ruchu Polska 2050. 5 grudnia to jednocześnie data, która zbliża do 1. rocznicy tzw. startu do polityki Szymona Hołowni, który ogłosił 8 grudnia w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich.

Niezależnie, już po kampanii przyjęto statut stowarzyszenia i powołano wojewódzkie zarządy, które kierują regionalnymi oddziałami i realizują szereg działań, odpowiadając aktualnie m.in. na potrzeby wywołane pandemią oraz kryzysem wielu instytucji pomocowych, przeciążonych lub odciętych od ich tradycyjnych źródeł finansowania. 

Wolontariusze Stowarzyszenia Polska 2050 niosą konkretną pomoc w ramach projektów ogólnopolskich i regionalnych. Jest to m.in. “Ekipa z sąsiedztwa”, realizowana w 7 województwach. Około 300 wolontariuszy zgłosiło się do pomocy w zakupach osobom starszym lub na kwarantannie, zgłoszenia są zbierane w regionalnych biurach mailowo oraz telefonicznie. Jest to już druga odsłona tej akcji, jej początek miał miejsce jeszcze w czasie wiosennej fali epidemii. Seniorzy to zresztą jedna z najbardziej potrzebujących grup, stąd woj. lubuskie, świętokrzyskie, dolnośląskie oraz małopolskie organizują okolicznościowe i cykliczne wsparcie dla DPS-ów.

Wolontariusze w Małopolsce rozpoczęli np. akcję „Paczka Dobra. Prezenty świąteczne dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie”. Wolontariusze przygotowują świąteczne prezenty dla Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w odpowiedzi na listy, które napisali sami podopieczni. Pierwsza partia otrzymanych 150 listów rozeszła się wśród wolontariuszy w przeciągu doby. Druga fala pojawi się zatem niebawem.

Z kolei w powiatach na Dolnym Śląsku pomoc DPS-om przybiera różne formy. W Bielawie w ramach akcji „Kartka dla seniora” dzieci z młodszych klas wysyłają życzenia do podopiecznych, następnie odbędzie się tam pieczenie ciast do przekazania seniorom. W Ząbkowicach Śląskich trwa akcja „Podaruj trochę ciepła”, zbiórka ciepłej odzieży oraz akcja „Młode Pokolenie”, skierowana do podopiecznych Ośrodka Szkolenia i Wychowania.

Pomocy potrzebują także szpitale. W 60 punktach na terenie województwa dolnośląskiego była prowadzona przez ostatni miesiąc akcja „Gramy w Kolory”, zbiórka najbardziej potrzebnych środków i materiałów dla oddziałów psychiatrii dziecięcej. Dzięki aktywności ponad setki wolontariuszy i lokalnych przedsiębiorców udało się zebrać ogromne ilości materiałów, które przekazano do szpitali we Wrocławiu i w Bolesławcu, gdzie znajdują się jedyne w województwie dolnośląskim szpitalne oddziały psychiatrii. Według wstępnych podsumowań udało się zebrać blisko 400 gier i zabawek dla dzieci, około 1100 artykułów plastycznych i papierniczych, 830 środków higienicznych i 160 sztuk odzieży oraz dużą ilość artykułów spożywczych. Liczby wzrosną, ponieważ mimo zakończenia akcji nadal spływają do biura we Wrocławiu dary zebrane w powiatach.

Co ważne, w listopadzie wolontariusze uruchomili kolejne kontrakty obywatelskie, czyli zobowiązania konkretnych ekip wolontariuszy do prowadzenia spraw społeczności lokalnych. Część z nich daje też wkład do interpelacji poselskich posłanki Hanny Gill- Piątek, reprezentantki ruchu w Sejmie.

W województwie podlaskim podpisano pierwszy taki kontrakt. „Zacznij słyszeć oczami” – to kompleksowy program wsparcia dla osób niedosłyszących i niesłyszących. Problemy nasiliły się w czasie pandemii i w związku z powszechnym nakazem noszenia maseczek, przez które osoby głuche i niedosłyszące nie mogą czytać z ruchu ust. W szpitalach tłumacz języka migowego nie jest dostępny w większości przypadków, musi być umówiony 3 dni wcześniej. Nie ma dyżurów całodobowych tłumaczy języka migowego i w kraju jest ciągle ich za mało. Stowarzyszenie będzie organizować akcje uświadamiające i edukacyjne, a także patronować nauczaniu języka migowego w województwie. Nadrzędnym celem jest stworzenie bezpiecznego miejsca dla osób głuchych i niedosłyszących, w którym otrzymają pomoc o każdej porze. Podlascy wolontariusze zgłosili także potrzebę otworzenia w Białymstoku szkoły dla głuchych i niedosłyszących.

Mazowiecki oddział Stowarzyszenia rozpoczął natomiast ogólnopolską akcję zdalnej pomocy w korepetycjach dzieciom z rodzin zastępczych. Początkowo ograniczona do Warszawy, idee pomocy przejęły kolejne oddziały. Warto jedynie wspomnieć, że łódzki oddział Stowarzyszenia zajmuje się kompleksowym opracowaniem rozwiązań dla pieczy zastępczej, we współpracy z ekspertami Instytutu Strategie 2050 współpracującego z ruchem.

We wszystkie wyżej wymienione działania zaangażowani są wolontariusze, którzy zasilają coraz liczniej grono członków stowarzyszenia. Oni są także pomysłodawcami akcji oraz kontraktów.

5 grudnia zachęcamy do wysłuchania audycji w internetowym radiu https://dobre.radio/. Tego dnia o godz. 18.00 będzie można wysłuchać audycji z udziałem regionalnych przedstawicieli wolontariatu o bieżącej działalności Stowarzyszenia, a także ich osobistej pracy dla ruchu i planach na przyszłość.

Dobrosława Gogłoza Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050

zdjęcia: Jakub Kusiej