Polska kultura nad Morzem Czarnym

Dzięki ciężkiej pracy tancerzy oraz wsparciu Nakielskiego Ośrodka Kultury – zgodnie z tradycją i w tym roku Zespół Pieśni i Tańca „Krajna” wyruszył poza granice naszego kraju, by szerzyć polską kulturę. Tym razem kurs padł na Nessebar, bułgarską miejscowość położoną tuż nad brzegiem Morza Czarnego, gdzie w dniach 19 – 25 lipca 2019 roku odbywał się folkowy Międzynarodowy Festiwal „Black sea adventure”. Oprócz zespołu z Polski pojawiły się także grupy z Rumunii, Węgier oraz Bułgarii. Podczas festiwalu Krajniacy zaprezentowali się publiczności w dwóch odsłonach: pierwszą z nich było Księstwo Warszawskie, drugą zaś suita kaszubska.

Festiwal rozpoczął się dla Zespołu, jak mówią członkowie, bardzo patriotycznie: „Stojąc w mundurze z okresu Księstwa Warszawskiego, śpiewając hymn narodowy, czułem dumę i radość z możliwości reprezentowania Polski za granicą.”

Ogromnym wyzwaniem zaś dla tancerzy było wykonanie energicznej suity kaszubskiej przy ponad 30-stopniowym upale. Przygotowany pokaz wywołał – na szczęście – ogromną falę entuzjazmu wśród publiczności. Widownia szczególnie zachwyciła się wykonywanym przez chłopaków Dzekiem, po którym Zespół otrzymał owacje na stojąco. Nie obyło się zatem bez bisów!

Publiczność z wielką radością przyjmowała popisy tancerzy – nie tylko na scenie, ale także podczas barwnych korowodów oraz licznych prób przy hotelowym basenie. Po koncertach tworzyły się nawet kolejki po pamiątkowe zdjęcia.

Po pracowitej części festiwalowej pozostała część wyjazdu upłynęła pod znakiem wypoczynku nad przepięknym Słonecznym Brzegiem. Zespół wrócił z festiwalu z kolejnymi doświadczeniami i bogatszy o nowe kulturowe wrażenia, a także znajomości.

Stowarzyszenie Krajna