Ponad 2,6 tys. niecodziennych pojazdów przejedzie przez Polskę w ramach Charytatywnego Rajdu Koguta

Przeszło 2,6 tys. old i youngtimerów wyprodukowanych w krajach byłego bloku wschodniego przejedzie z Dolnego Śląska nad morze. Charytatywny Rajd Koguta startuje 8 czerwca z Oławy i po trzech dniach dotrze do mety w Stegnie. Jakie atrakcje czekają na zgromadzonych na trasie widzów?

W tym roku Charytatywny Rajd Koguta zaplanowany jest w dniach od 8 do 10 czerwca, a uczestnicy rajdu pokonają liczącą 530 km trasę Oława – Poznań – Piła – Chojnice – Czersk – Tczew – Stegna. W rajdzie startują pojazdy wyprodukowane w Polsce lub w bloku wschodnim, które mają min. 20 lat oraz wszelkie inne wehikuły wyprodukowane do roku 1994 – samochody, ciągniki, motocykle, a nawet rowery. Za ich sterami zasiądzie ponad 2600 zarejestrowanych ekip. Organizatorem Charytatywnego Rajdu Koguta jest  Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie.

Pojadą, aby pomagać dzieciom

Podobnie jak w poprzednich latach, celem Rajdu Koguta jest pomoc potrzebującym. Pieniądze zebrane podczas wcześniejszych edycji imprezy trafiały do osób i organizacji charytatywnych z powiatu oławskiego. W tym roku formuła została rozszerzona i połowa zebranych pieniędzy przekazana zostanie na pomoc 250 dzieciom z całej Polski. Ich listę stworzyli sami uczestnicy wydarzenia.

Chcemy pomagać! Rajd Koguta nie jest tylko wydarzeniem dla miłośników zabytkowej motoryzacji, lecz również imprezą charytatywną. Wszystkie zaplanowane przez nas atrakcje są doskonałą okazją, aby wesprzeć potrzebujących, w tym szczególnie dzieci. W zbiórkach od lat uczestniczą sami uczestnicy rajdu oraz zebrani na trasie widzowie. Zawsze mogliśmy liczyć na ich hojność i w tym roku nie jest inaczej. Jeszcze przed startem rajdu zebraliśmy ponad 1,4 mln złotych – mówi organizator Rajdu Koguta, Tomasz Jurczak.

Trasa Rajdu Koguta

Trasa Rajdu Koguta

Start w Oławie. Wielki piknik na otwarcie imprezy

Rajd Koguta wyruszy spod siedziby Studia Reklamy Wena przy ul. Kutrowskiego 54 w Oławie, gdzie podziwiać będzie można wszystkie pojazdy biorące udział w wydarzeniu. Powitaniu uczestników towarzyszyć będzie występ orkiestry dętej oraz popisy zespołu cheerleaderek. Kolejność wyjazdu na trasę będzie zależeć od roku produkcji pojazdu. Pierwsze wystartują motocykle, rowery, motorowery i pojazdy rolnicze. Na końcu dołączą do nich ekipy w samochodach. Zespoły startowe będą wyjeżdżać na trasę w godzinach 8-16.

W Poznaniu padnie rekord?

Popołudniu 8 czerwca uczestnicy rajdu dotrą do Poznania, gdzie na Torze Poznań, zostanie podjęta próba pobicia niezwykłego rekordu. To zadanie jest organizowane wspólnie z Automobilklubem Wielkopolskim, który w tym roku obchodzi stulecie istnienia. Ekipy rajdowe zmierzą się z wyzwaniem, jakim będzie największy przejazd pojazdów zabytkowych na torze wyścigowym. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności, która z trybun będzie mogła podziwiać mknące po torze maszyny.

Plażowy finał w Stegnie i licytacja Volkswagena Passata

Metą Charytatywnego Rajdu Koguta będzie nadmorska Stegna. 10 czerwca zostanie tam zorganizowany wielki finał z udziałem władz gminy oraz sponsorów. Śmiałkowie, którym uda się pokonać całą trasę otrzymają nagrody i pamiątkowe dyplomy. Wieczorem przewidziany jest koncert zespołu Video i wspólna zabawa na plaży.

Publiczność będzie mogła wziąć udział w przygotowanych przez organizatorów konkursach oraz licytacji Volkswagena Passata z 1994 r. Auto ufundowane zostało przez platformę aukcyjną Bidcar.pl i to ekipa tej firmy pojedzie nim w Rajdzie Koguta. Wylicytowana kwota zostanie przeznaczona na pomoc potrzebującym. Dla załóg biorących udział w rajdzie zaplanowano natomiast konkurs, w którym do wygrania będzie Wartburg z 1990 r. Zanim samochód trafi w ręce nowego właściciela, trasę z Oławy do Stegny pokona w nim reprezentacja Poleasingowe.pl.

Jeśli kochasz young i oldtimery, a na myśl o samochodach z dawnego bloku wschodniego twoje serce zaczyna bić mocniej, musisz być z nami! Rajd Koguta to wspaniała okazja, aby zobaczyć wyjątkowe pojazdy, które przeszły już do historii motoryzacji. Kibicując ekipom rajdowym będziesz mógł nie tylko nacieszyć oko, lecz również pomóc dzieciom z całej Polskidodaje Artur Kopania, kapitan załóg Bidcar.pl i Poleasingowe.pl.
Adam Nietresta – Profeina. Pobudza media