Ponad 3,5 mln zł dofinansowania dla klubów sportowych z kujawsko-pomorskiego

 Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podsumował wyniki tegorocznego naboru do programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „KLUB”.

W ramach tegorocznej edycji Rządowego Programu „KLUB” dofinansowanie otrzyma rekordowa liczba 5876 klubów sportowych w całym kraju. Jest to możliwe dzięki najwyższemu w historii budżetowi – w wysokości 75 mln zł.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że program działa już od wielu lat, a pierwsza edycja odbyła się w roku 2016, kiedy wsparcie otrzymały 93 kluby w naszym regionie.

– Przez ostatnie lata – do roku 2023 – dofinansowanie wyniosło blisko 20 mln złotych. Natomiast rok 2023 jest rekordowy, ponieważ wesprzemy 320 klubów na kwotę 3,5 mln zł – powiedział.

Mikołaj Bogdanowicz zaznaczył, że celem programu jest wsparcie małych i średnich klubów sportowych, gdzie niejednokrotnie objawiają się sportowe talenty.

– Projekt cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, ponieważ nigdy wcześniej wsparcie nie trafiało bezpośrednio do klubów – podkreślił wojewoda.

Członek Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, poseł Tomasz Latos zaznaczył, że jest to niezwykle ważna, pożyteczna i potrzebna inicjatywa.

– Proszę zwrócić uwagę na fakt, że dzięki niewielkim kwotom, jeśli popatrzymy z perspektywy pojedynczego klubu, można uzyskać naprawdę bardzo wiele. Możemy dzięki temu wspierać rozwój sportu wśród dzieci i młodzieży w tych małych, często naprawdę maleńkich klubach, które borykają się często z różnego rodzaju problemami finansowymi – powiedział.

Poseł Ewa Kozanecka podkreśliła, że sam fakt, że 7545 klubów złożyło wnioski o dofinansowania świadczy o tym, jak ważny jest ten program.

– Przede wszystkim to 10 000 zł na kluby jednosekcyjne i 15 000 zł na kluby wielosekcyjne. Te środki mogą być wydatkowane na szkolenia, wynagrodzenia szkoleniowców, organizację obozów sportowych oraz na sprzęt sportowy, którego tam często brakuje, a dzięki temu może być na bieżąco kupowany i wymieniany – powiedziała.

Ogólnopolskim operatorem Programu „KLUB” w latach 2023-2025 jest Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe.

Materiały

Wyniki Programu Klub edycja 2023 woj. kujawsko-pomorskie
Wyniki-2023-PK-KUJ-POM.pdf 0.50MB

 

Tomasz Wiśniewski – Rzecznik Prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego