Posterunki honorowe uczniów w mundurach w miejscach pamięci narodowej na cmentarzu w Szubinie i Rynarzewie

Dnia 1 listopada 2019 roku w uroczystość Wszystkich Świętych uczniowie kadeci klas wojskowych Technikum z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, z własnej inicjatywy pełnili na cmentarzu parafialnym przy ul. Nakielskiej w Szubinie oraz na cmentarzu w Rynarzewie wartę honorową. Pamięć o zmarłych jest elementem naszej historii i tradycji, którą należy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Jest to również element wychowawczy, mający na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Dlatego naszej młodzieży w mundurach należą się szczególne słowa podziękowania za ten spontaniczny ochotniczy czyn. W Szubinie czuwali nast. uczniowie kadeci: z klasy IITL Gracjan Chudziński i Szymon Rutkowski, z ITa Klaudia Berdowska, Izabela Grycza, Oliwia Kramer, Kacper Manikowski, Malwina Szulc oraz Szymon Marciniak. Z klasy ITb Dominika Hejnicka, Daria Kawecka, Krystian Wiśniewski, Weronika Jeż, Anna Pęczek, Kinga Waszak i Zuzanna Masłowska. Natomiast w  Rynarzewie byli to Kasjan Walczak i Patryk Wojtczak.

Pierwszym miejscem na cmentarzu w Szubinie, gdzie kadeci wystawili posterunek honorowy była kwatera żołnierzy Wojska Polskiego, poległych we wrześniu 1939r.

Drugim miejscem był Pomnik – Mogiła Zbiorowa Ofiar Zbrodni Hitlerowskich. Pomnik i mogiła zbiorowa ofiar zbrodni hitlerowskich dokonanych w latach 1939-1945.

W Rynarzewie zaś tym miejscem na cmentarzu, gdzie uczniowie pełnili wartę honorową był zbiorowy grób Powstańców Wielkopolskich i Ofiar hitleryzmu.

Drodzy uczniowie dziękujemy, jesteśmy z Was dumni.

Zespół ds. Promocji Zespołu Szkół im. prof Emila Chroboczka w Szubinie