Poszukujemy informacji, pamiątek, wspomnień dotyczących JÓZEFA KNACHA

Poszukujemy informacji, pamiątek, wspomnień dotyczących JÓZEFA KNACHA- rozstrzelanego w 1939r. w ŻNINIE . Osoba związana z GMINĄ KCYNIA, kiedyś powiat SZUBIN. Jeśli ktoś rozpoznaje, kojarzy lub posiada wiedzę na temat tego nauczyciela/dyrektora, prosimy o kontakt poprzez naszą stronę FB lub na maila: sfkul@wp.pl lub pod tel. 797053933. Każda informacja będzie dla nas cenna.
Może uczył Waszych rodziców lub dziadków w Słupowcu, Grocholinie czy w Dobieszewie? Wraz z rodziną liczymy na Państwa pomoc i prosimy o UDOSTĘPNIANIE postu.
Koniecznie przeczytajcie poniższą notkę biograficzną, może komuś coś się przypomni ?
Śp. Józef Knach (1902- 1939), syn Stanisława i Teodory z domu Sytek, w latach przedwojennych był kierownikiem Szkoły Powszechnej w Dobieszewie. Wcześniej walczył na frontach Powstania Wielkopolskiego. Pan Józef ukończył Seminarium Nauczycielskie w Wągrowcu w 1921 r., po czym podjął pracę nauczyciela w Grocholinie, Słupowcu, a wreszcie (od 1925 r.) w Dobieszewie. W 1924 r. wziął ślub w Kcyni z Kazimierą Pawlak (pochodzącą z Palmierowa). Zamieszkali w budynku starej szkoły w Dobieszewie. Doczekali się trójki dzieci. Niestety dwoje z nich zmarło w okresie niemowlęctwa i zostało pochowanych na cmentarzu w Smogulcu. Józef i Kazimiera Knachowie mieli natomiast pociechę z pozostałej przy życiu córki Zefiryny (Irki), urodzonej w 1927 r., która poszła w ślady swego ojca, została bowiem nauczycielką w Trzebielu (dziś woj. lubuskie), a przez pewien czas pełniła tam funkcję kierownika szkoły. Niestety, niemieckie represje okresu II wojny światowej wobec polskiej inteligencji sprawiły, że Józef Knach, wraz z dziewięcioma osobami z powiatu szubińskiego, został wywieziony do Żnina i rozstrzelany na tamtejszym cmentarzu żydowskim. Miało to miejsce w październiku lub listopadzie 1939 r. Do dzisiaj nie ma pewności, gdzie znajduje się jego miejsce pochówku…
Za udostępnienie materiałów z archiwum rodzinnego dziękujemy p. Izabelli Parowicz – prawnuczce Józefa Knacha.

Stowarzyszenie Fachury Kultury