Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Nakle nad Notecią. Oferta prelekcji

Obok tradycyjnych urządzeń, takich jak telewizor czy komputer, coraz większą popularnością cieszą się w ostatnim czasie urządzenia mobilne: smartfony i tablety. Pomimo iż odpowiednio dobrane treści internetowe mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój dzieci, to  zbyt wczesne i intensywne korzystanie z urządzeń elektronicznych może być dla nich szkodliwe.

W pierwszych latach życia mózg człowieka rozwija się najintensywniej. Do tego rozwoju dziecko potrzebuje doświadczania świata wszystkimi zmysłami – zobaczyć, poczuć, usłyszeć, dotknąć. Ograniczenie pola działania dziecka i rodzaju bodźców może mieć negatywny wpływ na rozwój struktur neuronowych jego mózgu.

Mózg dziecka potrzebuje również intensywnych doświadczeń z innymi osobami. Ani telewizja, ani komputery nie zastąpią mu kontaktów z opiekunami czy innymi dziećmi, wspólnej zabawy, wspólnego czytania książek i innych doświadczeń, dzięki którym dzieci uczą się otaczającego je świata.

Tymczasem :

ponad 40% rocznych i dwuletnich dzieci w Polsce  korzysta z tabletów lub smartfonów, wśród nich niemal co trzecie korzysta z urządzeń mobilnych codziennie lub prawie codziennie, 60% rodziców, którzy udostępniają dzieciom tablet lub smartfon, robi to, żeby zająć się swoimi sprawami, co czwarty po to, żeby dziecko zjadło posiłek, 18% – żeby dziecko zasnęło.

Pracownicy Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nakle nad Notecią przedstawiają ofertę prelekcji/warsztatów dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym.

Temat prelekcji/warsztatu: Negatywny wpływ zbyt wczesnego korzystania przez dzieci z telefonu komórkowego, tabletu.

Na spotkaniu chcemy zachęcić rodziców do refleksji nad udostępnianiem dzieciom tabletu, telefonu komórkowego z dostępem do Internetu. Przekażemy informacje o negatywnych skutkach  korzystania z tego sprzętu przez dzieci w wieku przedszkolnym.

W celu umówienia specjalisty z Poradni na spotkanie z rodzicami w Państwa placówce prosimy o przesłanie zapotrzebowania na przeprowadzenia prelekcji/warsztatu dla rodziców (pocztą tradycyjną lub e-mail) do Poradni

Osoby do kontaktu: Ewa Burzyńska – Dyrektor Poradni oraz Arkadiusz Szczepański – psychotereapeuta.

Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Nakle nad Notecią