Jest już gotowa publikacja, która powstała na zlecenie Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią pt. „Nakło i Noteć. Dzieje i Losy” – wydanie drugie poprawione i uzupełnione. Autorami publikacji są Henryk Trybuszewski i Michał Trybuszewski. Książka licząca 324 strony został podzielona na dwa rozdziały. W pierwszym zatytułowanym Nakło: zarys dziejów omówiono rozwój gospodarczy miasta, jak i kształtowanie się społeczeństwa nakielskiego w XIX i początkach XX w. Rozdział drugi jest poświęcony roli Noteci, która po zbudowaniu Kanału Bydgoskiego stała się ważnym szlakiem komunikacyjnym, a Nakło, będąc w jego obrębie, stało się ważnym punktem prze i załadunkowym. Stąd rzeka miała swój udział w rozwoju miasta.
Autorem i przeprowadzącym kwerendę był Henryk Trybuszewski, zaś Michał Trybuszewski nadał kształt tej pracy, wykonując szereg fotografii współczesnych, jak również dokonał renowacji i retuszu fotografii archiwalnych, odtwarzając komputerowo mało czytelne plany oryginalne, wyrysował plany i przystosował mapki do niniejszej publikacji. To samo dotyczy wklejki i okładki książki.
Na przedniej stronie okładki znajduje się zdjęcie mostu łączącego ul. Hallera z Zanoteciem. Na pierwszym planie spław drewna. Z prawej strony szczyt budynku warsztatów Urzędu Budownictwa Wodnego. Z lewej za mostem składy firmy Wieller &bHartmann. Zdjęcie pochodzi z ok. 1914 roku. Na stronie tylnej okładki znajduje się pchacz „Warta” (Bydgoszcz) z barką promową typu W-2 na wysokości zabudowań przy ul. Zanotecie w w Nakle. Zestaw pchany na pokładzie barki i 40 tonowa turbina (z dawnego Zachemu) w drodze z Elbląga do Szczecina. Fotografię wykonano 27 kwietnia 2004 roku.
Nakład publikacji – 700 egzemplarzy
Wydanie tej publikacji było możliwe dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej – Europejski Fundusz Morski i Rybacki.
tekst i zdjęcia: Zbigniew Kubisz
Kopiowanie, przetwarzanie, powielanie w całości lub w części treści opisu, zdjęć oraz wszelkich elementów graficznych a także przechowywanie w systemach wyszukiwania, umieszczanie na innych stronach www, przekazywanie, przesyłanie czy udostępnianie innym osobom wyżej wymienionych elementów bez zgody właściciela i autora jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).