Powstanie pierwszy sklep socjalny w Bydgoszczy

Z początkiem grudnia ruszył w Katowicach. W niedalekiej przyszłości dołączy Dąbrowa Górnicza, Warszawa, Kołobrzeg, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Olsztyn, Radom, Łódź, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Legnica, Włocławek i BYDGOSZCZ!

Spichlerz to pierwsza ogólnopolska sieć sklepów socjalnych, stworzona przez Fundację Wole Miejsce. W Bydgoszczy powstanie sklepu socjalnego zainicjowała Joanna Czerska-Thomas – bydgoska Radna, przedsiębiorczyni, społeczniczka.

– Dla mnie bardzo ważne jest, aby osoby, których nie stać na najpotrzebniejsze artykuły, mogły je kupować z godnością. Aby nie musiały prosić czy żebrać, bo to odbiera człowiekowi poczucie wartości, ale właśnie kupować w sklepie socjalnym – mówi Joanna Czerska-Thomas. – W takim miejscu powstanie również kącik kawowy, czyli miejsce na rozmowy. Bo każdy człowiek kupujący w sklepie  socjalnym to osobna historia. Zawsze warta wysłuchania.

Jak pomaga sklep socjalny?

Osoby w trudnej sytuacji materialnej otrzymują kartę uprawniającą do zakupów produktów w cenach do 50% ich wartości rynkowej.

– Co najważniejsze – przeciwdziałamy marnotrawieniu żywności i produktów spożywczych. – mówi Mikołaj Rykowski, Prezes Fundacji Wolne Miejsce. – Aktywizujemy społecznie osoby samotne i klientów sklepu, poprzez działania w Spichlerz Caffee, a współpraca z DPS to szansa na oddolnie kierowaną reformę niesionej pomocy. Sklep to możliwość realnej zmiany życia i nawyków, przez naukę zarządzania finansami domowymi, integrację społeczną, programy edukacyjne.

Oferta sklepu kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym. Działania zapobiegające samotności i wykluczeniu społecznemu, przez aktywizację i integrację społeczną, będę wspierane przez Spichlerz Caffee, czyli punkt kawiarniany prowadzony przy sklepie.

Projekt powstał jako naturalna kontynuacja działań Fundacji Wolne Miejsce, która od lat otacza opieką i służy pomocą, organizując jedne z największych Wigilii i Śniadań Wielkanocnych w Polsce. 

Model sklepów socjalnych, został przeniesiony z austriackich rozwiązań, stosowanych przez pomoc społeczną w Wiedniu, a także w krajach zachodnich.

W Bydgoszczy powstanie pierwszy tego typu sklep przy współudziale Miasta – Prezydent Rafał Bruski zadeklarował wsparcie inicjatywy.

Dzisiaj – tuż po spotkaniu z Wiceprezydentką Iwoną Waszkiewicz, Prezes Fundacji – Mikolaj Rykowski oraz inicjatorka powstania sklepu socjalnego w Bydgoszczy – Joanna Czerska-Thomas – zajmą się wyborem odpowiedniego miejsca na tego typu działalność.

Joanna Czerska-Thomas