Pożegnania czas – zakończenie projektu „Bądźmy zjednoczeni w Europie razem się ucząc i podróżując”

W październiku br. kolejny raz do Nakła przybyli uczestnicy projektu Erasmus Plus akcja KA2 „Bądźmy zjednoczeni w Europie razem się ucząc i podróżując”. Uczniowie oraz ich rodzice gościli zaangażowanych w projekcie uczniów. Niedzielny wieczór uczniowie z partnerskich szkół spędzili w domach polskich rodzin. Od poniedziałku do środy odbywały się zajęcia podsumowujące prawie dwuletnią współpracę między szkołami. Uczniowie zaprezentowali wyniki swojej pracy. Poniedziałkowe popołudnie zakończyło się dyskoteką dla klas 7 i 8. Wspólna zabawa zintegrowała uczniów wszystkich szkół.

We wtorek uczestnicy projektu brali udział w warsztatach artystycznych w Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Przedmiotem pracy był obraz na szkle, tradycyjna metoda malowania charakterystyczna dla Krajny. Dużym zainteresowaniem cieszyła się stała wystawa o Nakle oraz ekspozycja poświęcona 720-leciu miasta.

Punktem kulminacyjnym była środa. W auli szkoły zgromadzili się zaproszeni goście: przedstawiciele władz miasta i rady miejskiej, dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji – pani Anna Biniakowska, dyrektor szkoły – pani Anna Maćkowska, nauczyciele – angliści z uczniami szkół powiatu nakielskiego oraz zaangażowani w projekcie rodzice.

Poszczególne szkoły przedstawiły efekty swojej pracy. Ciekawym momentem były wywiady, które przeprowadzali uczniowie oraz koordynator projektu – pani Irina Bednarek. Uczestnicy projektu dzielili się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z kontaktów z uczniami z partnerskich szkół.

Ponieważ zaplanowana była wycieczka do Krakowa, więc pani Paulina Kominiak z uczniami klasy 8c przygotowała krótkie przedstawienie legendy o Smoku Wawelskim. Uczniowie, posługując się językiem angielskim, opowiedzieli o dzielnym szewczyku, który uratował gród Kraka.

Duże wrażenie wśród uczestników uroczystości zrobiła piosenka, która powstała na potrzeby projektu. Słowa w języku angielskim były autorstwa polskich uczniów, muzykę skomponował nauczyciel włoskiej szkoły w Premanie. Zadaniem wszystkich szkół było przetłumaczenie piosenki i przygotowanie do występu. Uczniowie najpierw zaśpiewali w swoim języku ojczystym – po włosku, słowacku, chorwacku i po polsku. Na końcu ta sama piosenka zabrzmiała w języku angielskim. Na pianinie grał Tymoteusz Sobczak uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle.

Na zakończenie wszystkie szkoły przedstawiły swoje regionalne stoiska. Na polskim stole nie zabrakło tradycyjnego bigosu, pierogów, barszczu, sałatek i rogalików. Wszystkie pyszności zostały przygotowane przez rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.

Projekt został sfinansowany ze środków projektu programu Erasmus Plus projektu „Bądźmy zjednoczeni w Europie razem się ucząc i podróżując”

Lucyna Żygowska