Prowokacja nosiła damskie spodnie

Modą bywa rewolucją, czasami prowokacją lub elegancją, a często wszystkim naraz. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wykład poświęcony jej złożoności – „Elegantki i prowokatorki. Z historii damskich spodni”.

Będzie to zapowiedź wystawy „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja”. Temat wykładu łączy wiele wątków: historię i ewolucję obyczajów, francuskie haute couture(dosłownie: wysokie krawiectwo) i modę polską, modę elegancką i sportową,
a nawet plażową. Warto wiedzieć, że haute couture to dział luksusowego krawiectwa, szyjącego ubrania na zamówienie dla konkretnego klienta. Jest to  przeciwieństwo do prêt-à-porter – ubrań gotowych, a nie szytych na miarę.

Nawiązując do wykładu, można przypomnieć, że takie skandalistki jak Joanna d’Arc, George Sand, Amelia Bloomer czy Emilia Plater w męskim przebraniu walczyły z wrogiem, domagały się równych praw, skandalizowały, łamiąc obyczajowe tabu. Od końca XIX wieku postępowe amatorki sportów coraz śmielej wybierały spodnie jako praktyczny i wygodny strój rekreacyjny. Od spódnico-spodni pierwszych emancypantek, przez wytworne piżamy plażowe i szorty w dwudziestoleciu międzywojennym, po powojenne rybaczki, garnitury i szerokie dżinsy z lat 70. Historia damskich spodni to przykład mody łączącej prowokację z elegancją i zarazem obraz modernizującego się społeczeństwa.

Słynny Yves Saint Laurent w 1966 roku w jesienno-zimowej kolekcji haute couture zaprezentował model damskiego smokingu, który nie wzbudził powszechnego zachwytu, ale spodobał się młodym odważnym elegantkom. Paryski projektant nie był pod tym względem pionierem. Na początku XX wieku wykwintne komplety z szerokimi spodniami dla kobiet lansował Paul Poiret. Jednak ta moda się nie przyjęła i nowatorskie propozycje znad Sekwany potraktowano jako kolejny wybryk ekscentrycznego krawca.

Te oraz inne historie usłyszymy podczas wykładu Krzysztofa Trojanowskiego
w piątek (26 listopada) o 18.00 w gmachu głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4.

Więcej o wystawie kolekcji Adama Leja [TUTAJ]

Janusz Milanowski – Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

FOTO (Leja_kolekcja):  Z kolekcji Adam Leja