Przedsiębiorczy, aktywni – najlepsi rolnicy regionu, wśród nich Tomasz Bagnerowski z Turzyna

Jerzy Fik i Mirosław Gaczyński to zwycięzcy tegorocznego konkursu Agricola – Syn Ziemi dla przedsiębiorczych i aktywnych społecznie rolników. Wczoraj (10 października) w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odbyła się gala wręczenia nagród. W uroczystości uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober.

Nagrody przyznajemy gospodarzom przedsiębiorczym, otwartym na innowacje, stawiającym na wysoką jakość wytwarzanych produktów, wykorzystującym nowoczesne technologie produkcji rolnej, a przy tym aktywnym społecznie, którzy pracują na rzecz edukacji i odnowy kujawsko-pomorskiej wsi oraz kultywują lokalne tradycje – mówi marszałek Piotr Całbecki

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski we współpracy z Kujawsko-Pomorską Izbą Rolniczą. W konkursie wyróżniamy najbardziej przedsiębiorczych i aktywnych społecznie rolników z Kujaw i Pomorza, którzy uzyskują wysokie wyniki w produkcji rolnej, w codziennej pracy na roli i w gospodarstwie wykorzystują nowoczesne technologie, przestrzegają zasad ochrony środowiska, a także działają na rzecz społeczności wiejskiej.

W tegorocznej, czwartej już, edycji konkursu wyłoniliśmy 23 kandydatów, spośród których kapituła konkursu wybrała 6 laureatów.

Nagrody przyznano dwóch kategoriach:

  • rolnictwo tradycyjne:

I miejsce – Jerzy Fik  (powiat żniński)

II miejsce – Sławomir Jaskólski (powiat aleksandrowski)

II miejsce – Tomasz Bagnerowski (powiat nakielski)

  • innowacje w rolnictwie:

I miejsce – Mirosław Gaczyński (powiat brodnicki)

II miejsce – Tomasz Detmer (powiat lipnowski)

III miejsce – Tomasz Czynsz (powiat radziejowski)

Kandydatów do konkursu zgłaszają samorządy terytorialne i samorząd rolniczy, związki i organizacje społeczno-zawodowe rolników, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz organizacje pozarządowe.

Uroczystą galę w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu uświetniły występy Kazimierza Kowalskiego oraz zespołu folklorystycznego Tłuchowianie wraz z  grupą wieńcową sołectwa Trzcianka w gminie Tłuchowo (powiat lipnowski).

Beata Krzemińska – rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Szymon Zdziebło