„Przedszkolaki mówią wkoło, że z dynią bawią się na wesoło”

W ramach projektu edukacyjnego zatytułowanego ,,Smacznie i zdrowo jemy, bo zdrowi być chcemy” grupa dzieci 6 – letnich z Przedszkola „Donald” w Nakle nad Notecią uczestniczyła wraz z rodzicami w zajęciach otwartych z okazji Święta Wesołej Dyni. Głównym celem zajęć było: rozumienie potrzeby racjonalnego odżywiania się, wspólne uczestnictwo w zabawach z dyniami. Rodzaj zajęcia oparty był przede wszystkim o doskonalenie pojęć i działań matematycznych oraz umiejętności plastyczno – konstrukcyjnych.

Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem wzięły udział w zabawach muzyczno – ruchowych, w których królowała dynia.

Dzieci w skupieniu słuchały: zagadki słownej, opowiadania o pochodzeniu dyni oraz wiersza dotyczącego tematu. W każdym zakresie potrafiły odpowiadać na pytania zadawane przez nauczycielki, a także wskazywać rozwiązania na materiałach obrazkowych. Doskonale zaprezentowały swoje umiejętności językowe dzieląc wyrazy na głoski oraz wyszczególniając głosi w nagłosie i wygłosie.

Grupa potrafiła także określać kierunki w przestrzeni, rozróżniając strony lewą i prawą podczas recytacji rymowanek.

Dzieci znakomicie rozpoznały dyniowe przysmaki, a ponadto z łatwością odszukały na tablicy obrazki (częściowo zasłonięte) przedstawiające te smakowite rzeczy. Określając, dlaczego warto jeść dynię stwierdziły, iż zawiera ona witaminy i wartości odżywcze.

Grupa 6 latków świetnie poradziła sobie z zadaniami matematycznymi prawidłowo klasyfikując dynie do odpowiednich zbiorów ze względu na: kolor, wielkość, kształt, ciężar. Dzieci potrafiły przeliczyć swoje zbiory, porównać ich liczebność określając w którym z nich jest ,,więcej” lub ,,mniej” dyń, a także ,,o ile więcej” i ,,o ile mniej” ich jest. Każdemu zbiorowi przyporządkowano odpowiednią cyfrę. Przedszkolaki doskonaliły umiejętność dodawania i odejmowania dyń w zbiorach posługując się emblematami, określały ich ilość oraz podejmowały kolejne działania matematyczne zgodnie z prośbą nauczycielki. Dzieci na podstawie ilości  klaśnięć gromadziły w zbiorach prawidłową ilość dyniowych obrazków. Ogromną frajdą dla naszych małych milusińskich okazało się zadanie polegające na ułożeniu wszystkich zgromadzonych dyń w kolejności – od najmniejszej do największej. Zadanie to z pozoru łatwe wcale do łatwych nie należało. Dzieci musiały dobrze porównywać wysokości poszczególnych dyń, gdyż niektóre z nich były niemalże identyczne.

Punktem finalnym tego dnia było wykonanie dyniowego stworka przy współudziale rodziców. Zachowując zasady bezpieczeństwa rodzice mieli okazję wydrążyć dynie, wyciąć w nich różne wzorki (oczy, nos, usta) i wspólnie z dziećmi ozdobić je za pomocą dostępnych materiałów. I tak powstały przepiękne i twórcze prace przestrzenne, które można podziwiać na wystawce w przedszkolnej szatni.

Za wspaniałą postawę na zajęciach nasi mali milusińscy otrzymali dyniowe medale, a ponadto mieli okazję do degustacji pysznego dyniowego ciasta upieczonego na tą okazją przez Panią kucharkę.

mgr Justyna Szatlach