Przyjazna Energia-22

Kujawsko-pomorskie będzie miało, na wypadek przerwy w dostępie energii elektrycznej, alternatywne źródło zasilania. Żołnierze 8K-PBOT wspólnie z OSP i ludnością cywilną, ćwiczyli w Bysławiu.

Terytorialsi z całej Polski w ramach operacji pk. „Przyjazna Energia-22” ćwiczą zasilanie miejscowości w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Szkolenie jest odpowiedzią na nowe zadania, jakie zostały nałożone na Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej Ustawą o obronie Ojczyzny.

Bycie zawsze gotowym i zawsze blisko, to motto terytorialsów. Mogą to osiągnąć jedynie poprzez wspólne ćwiczenia pomiędzy żołnierzami, innymi służbami a ludnością cywilną.

Taka właśnie współpraca ma miejsce już od dłuższego czasu, m.in. między mieszkańcami i służbami z Bysławia a żołnierzami z 8K-PBOT.  To właśnie w tej miejscowości, w ostatnim czasie żołnierze ćwiczyli możliwość podłączania alternatywnego źródła energii. Sołtys wsi pan WojciechSłupiński zaznaczył, że tylko ćwiczenia dają poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że pomoc przyjdzie bardzo szybko.„Na początku należy poznać swoje możliwości, w zakresie osobowym, ale również i możliwości techniczne sprzętu. Sprzęt cywilny w wielu przypadkach różni się od sprzętu wojskowego. Dlatego musimy się wzajemnie szkolić.” Tym razem podłączenie alternatywnego źródła zasilania dla ponad
połowy mieszkańców wsi, zajęło niespełna godzinę. Agregat pracował bez przerwy
przez dobę. „To są nasze wspólne, kolejne ćwiczenia. Było bardzo dobrze, a efekt i szybkość przerósł nasze oczekiwania”- podkreślił sołtys, który równocześnie jest ratownikiem OSP i zasiada w zarządzie straży.

Żołnierze brygady dysponują dodatkowymi agregatami.  Ten który został użyty w Bysławiu to tylko 1/3 zestawu. Całość może zabezpieczyć miejscowość w blisko 900 Kw energii.

„Tylko działania ludności cywilnej, w tym przypadku pana Miłosza Kiedrowskiego, który udostępnił teren swojej firmy do ćwiczeń, żołnierzy i innych służb w tym Enei Chojnice i posterunku Tuchola, gwarantuje sukces akcji”- podsumował  ćwiczenia sołtys.

ppor. Julia Rozworowska – dział prasowy 8K-PBOT