Przystanek Historia: Sympozjum ORP „Orzeł” – poszukiwanie wraku – Poznań, 24 września 2019

W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu oraz Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu zapraszają do udziału w „Sympozjum ORP »Orzeł« – poszukiwanie wraku” oraz na spotkanie z członkami Ekspedycji Santi Odnaleźć Orła. Sympozjum rozpocznie się o godzinie 14.00 we wtorek 24 września 2019 r. w budynku Biblioteki Raczyńskich (wejście od Alei Karola Marcinkowskiego).

Tomasz Stachura, Benedykt Hac i Piotr Michalik zaprezentują wyniki prac poszukiwawczych wraku legendarnego polskiego okrętu podwodnego, który od wiosny 1940 r. spoczywa na dnie Morza Północnego. Okoliczności utracenia okrętu przez Marynarkę Wojenną do dzisiejszego dnia nie zostały wyjaśnione. Zachowane źródła dają podstawę do wysnuwania różnych hipotez dotyczących przyczyn zatonięcia. Te z kolei przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu technicznego są weryfikowane w morskich głębinach.

Prezentację Ekspedycji poprzedzą wprowadzające w temat prelekcje: Piotr Orzechowski z Instytutu Pamięci Narodowej przybliży dzieje okrętu, Barbara Ksit z Biblioteki Raczyńskich omówi spuściznę Jerzego Pertka – wybitnego polskiego marynisty, Konrad Urbański z Wydawnictwa Zysk i Spółka zaprezentuje wznowioną publikację Jerzego Pertka „Wielkie dni małej floty”, a Jarosław Łuczak z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego – Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu opowie o banderze ORP „Orzeł”. Na zakończenie przewidziana jest konferencja prasowa.

Dodatkowo członkowie Ekspedycji będą gośćmi Radia Poznań i o godzinie 10.15 wezmą udział w audycji na żywo, podczas której odbędzie się quiz wiedzy o ORP „Orzeł” z nagrodami ufundowanymi przez Wydawnictwo Zysk i Spółka. 25 września natomiast o godzinie 21.05 Radio Poznań wyemituje audycję z udziałem członków Ekspedycji z cyklu „Historia jakiej nie znacie”.

W dniu sympozjum zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu (Stary Rynek 9), a szczególnie do obejrzenia wyjątkowego eksponatu – oryginalnej bandery ORP „Orzeł”, która wraz z okrętem przeszła szlak bojowy podczas wojny obronnej Polski w 1939 r. Eksponat stanowi narodową relikwię i jest jednym z niewielu przedmiotów, które były na wyposażeniu okrętu i przetrwały do dnia dzisiejszego. Biblioteka Raczyńskich natomiast prezentuje jednocześnie wystawę poświęconą postaci Jerzego Pertka (Plac Wolności 19).

dr Marta Sankiewicz – Asystent prasowy Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu