To był rok 1997, sierpień godz. 6.00 a później?
29 sierpnia tego roku minie 27 lat Radia Nakło. Nawet ja nie przypuszczałem, że tyle lat przetrwa. Państwo z kart historii wiedzą, iż tak było i mam nadzieję, że tak pozostanie chociażby jeszcze 50 lat. Człowiek, tak jak ja i wielu, wielu innych o tym marzyli.
Często zadaję sobie pytanie, pytam i moją żonę, jak oceniasz Nakielskie Radio…
Wszystko się zmienia, my się starzejemy, inni też. Mam obawę, czy obecny dyrygent tej stacji podoła kolejnym wyzwaniom? Sam wiesz, że to bardzo trudne.
Taka refleksja nam się nasuwa od wielu już miesięcy… Mamy wrażenie, że radio w Nakle jakby słabło!?
Trzeba świeżej krwi, aby to wszystko odnowić, trzeba przychylności władz gminnych i powiatowych. Mamy przecież byłego dyrektora Nakielskiego Ośrodka Kultury, a dziś wicestarostę, aby współfinansować radio z obu źródeł samorządowych, przecież kilka lat temu były takie zamiary.
Wszystko gdzieś się rozmyło…
Meritum wstępnego pytania… Pytanie każdy może zadać, muzycznie gorzej, bo…
Toczy się dysputa nad prawami autorskimi, opłatami, tantiemami za muzykę, wokalistykę itp. Lokalne radia, które powstały po 1995 roku, ale jeszcze istniejące mam nadzieję, iż sobie poradzą.
Te tantiemy rosną i rosną!
Zawsze mawiałem, że tam gdzie się miesza polityka, ta krajowa i lokalna następują problemy, często prowadzące do zagłady! Moim skromnym zdaniem, wg wytycznych KRRiTV dobowy program składa się z 70% muzyki i 30 % słowa, ale to publicystyka, żywy program „live” z udziałem ludzi zaproszonych do radia.
Tu nie prowadzący pasmo jest znaczący, który przytacza informacje z internetu, ale autentyczni goście, którzy wnoszą bogactwo z regionu, są autentyczni. To właśnie ubogaca atrakcyjność programu, tu naszej stacji wiele brakuje.
Na zakończenie! Kto żyje regionem, a chciałby więcej poznać historię Nakielskiego Radia zapraszam do lektury. Kończy się nakład, wydanie jest zatem limitowane i nie będzie wznawiane.
Józef Rydzyński – były naczelny Radia Nakło