Retro Amor – wernisaż wystawy w Muzeum Ziemi Krajeńskiej już dzisiaj

Serdecznie zapraszamy w walentynki 14 lutego 2020 roku o godz. 17:00 do Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią na wernisaż wystawy „Retro Amor”. Na ekspozycji prezentowane będą pocztówki z I połowy XX wieku, pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Nazwa „pocztówka” powstała w 1900 roku, kiedy to z inicjatywy L. Papieskiego rozpisano konkurs na jednowyrazową nazwę karty pocztowej w języku polskim. Nowe określenie miało zastąpić używane dotąd formy „karta korespondencyjna” oraz „odkrytka”. Z nadesłanych propozycji ostatecznie wybrano nazwę „pocztówka”, która w plebiscycie zebrała najwięcej głosów deklasyfikując takie propozycje jak: ”liścik”, „listówka”, „otwartka” czy „pisanka”. Autorem nowej nazwy był Henryk Sienkiewicz.

Dawniej zwyczaj wysyłania pocztówek z ilustracją mającą symboliczne znaczenie był bardzo popularny. Istniały nawet słowniki symboli, pozwalające odczytać ukryte treści. Przykładem może być mowa kwiatów, według której najbardziej znanym roślinom przypisywano znaczenie.

Retro Amor to wyjątkowa wystawa na której zaprezentujemy kolekcję pocztówek miłosnych i erotycznych. Choć często dość kiczowate, kartki o takowej tematyce rozpalały wyobraźnię oraz umożliwiały utrzymywanie kontaktu między oddalonymi od siebie osobami, w czasach gdy nie istniały jeszcze telefony czy Internet. Prezentowane na nich ilustracje, lub zdjęcia przedstawiają głównie kobiety w różnych pozach zarówno ubrane jak i nagie, a także różne scenki rodzajowe w tym takie o dwuznacznym wydźwięku.

Pocztówki o tematyce miłosnej były zarazem doskonałą alternatywą dla listów, zwłaszcza dla żołnierzy uczestniczących w wojnach. Niewielki format i ograniczone pole tekstowe wymuszały zapisywanie krótkich i treściwych informacji. Choć tylko w kilku zdaniach często na pocztówkach pojawiały się wyznania uczuć, lub wiersze miłosne.

Kres złotej ery kart pocztowych nastał wraz z pojawieniem i rozpowszechnieniem się telefonu i telegrafu. Dziś stanowią relikt przeszłości, czasów sprzed rewolucji komunikacyjnej, której z powodu spowszednienia wynalazków nie jesteśmy do końca świadomi.

Wystawa będzie czynna do 1 kwietnia 2020 r.

Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią