Sadzonki prosto z lasu

W tym roku po raz pierwszy Nadleśnictwo Runowo zdecydowało się na nietypowe rozwiązanie dotyczące przygotowania dębowego materiału sadzeniowego na potrzeby przyszłych odnowień czyli ponownego wprowadzenia lasu na tereny poklęskowe.

W związku z nieurodzajem nasion dębu oraz bardzo dużym zapotrzebowaniem na sadzonki tego rodzaju postanowiliśmy wykorzystać samoistnie pojawiające się  pod okapem odnowienia naturalne, pochodzące z Wyłączonego Drzewostanu Nasiennego (WDN) i przenieść je na grunt naszej szkółki poprzez zabieg zaszkółkowania ,inaczej posadzenia na szkółce leśnej uprzednio wykopanych z lasu roślin.

Z racji tego, że poprzednie lata były bardziej bogate w żołędzie, to pod okapem naszego najlepszego WDN (czyli z drzew o najbardziej pożądanych cechach) mamy mnóstwo tzw. nalotu dębowego czyli niskich ale już zdrewniałych młodych drzewek. Drzewka te nie byłyby  w stanie przeżyć w następnych latach, gdyż pod okapem dojrzałego drzewostanu chronicznie brakowałoby im wody i przede wszystkim światła. Dąb jest gatunkiem wybitnie światłożądnym i bardzo wymagającym w hodowli, a do swojego rozwoju i wzrostu potrzebuje odpowiednich warunków. Pod czujnym okiem szkółkarza spędzi ok. 2 lata w kontrolowanych warunkach, tym samym stając się wysokiej klasy materiałem sadzeniowym. Tym oto sposobem zwiększymy ogólną pulę sadzonek tego jakże cennego dla nas gatunku.

Postępowanie takie wpisuje się w proekologiczne i ekonomiczne metody prowadzenia gospodarki leśnej zgodnie z zasadami jakie przyjęto w Lasach Państwowych.

tekst: K. Różycka, G. Wierny

zdjęcia: T. Stasiak