Serwisuj swoją kosiarkę po sezonie! Wydłużysz jej żywotność i zadbasz o środowisko!

Długa żywotność jest pożądaną przez użytkowników zaletą kosiarki. Dotyczy to z pewnością wszystkich maszyn i urządzeń ogrodniczych, ale jako że kosiarka jest najbardziej eksploatowaną maszyną w sezonie, dbanie o nią ma szczególne znaczenie. Posezonowa kontrola jej stanu technicznego jest najważniejszą w roku, ponieważ umożliwia postawienie diagnozy, dokonanie niezbędnych napraw czy wymianę oleju i kluczowych materiałów eksploatacyjnych jak noże, filtr powietrza. Dzięki takiej opiece kosiarka może funkcjonować z właściwą wydajnością przez wiele lat, co zapewnia właścicielowi zaoszczędzenie kosztów zakupu nowych części zamiennych czy wręcz nowej kosiarki co może być efektem zaniedbania maszyny. W przypadku kosiarek spalinowych serwisowanie maszyny ma także aspekt ekologiczny, ponieważ sprawna kosiarka, z systematycznie ostrzonymi nożami, świeżym olejem, czystym filtrem powietrza i świecą zapłonową, zużywa mniej paliwa i emituje mniej spalin.

Wszystkie ważne z punktu widzenia eksploatacji informacje są opisane w instrukcji obsługi każdej kosiarki, gdzie również wskazana jest częstotliwość wymiany kluczowych elementów eksploatacyjnych. W zakresie podstawowym, po zakończeniu każdego sezonu, w kosiarce spalinowej należy przede wszystkim:

  1. wypalić paliwo ze zbiornika i gaźnika,
  2. sprawdzić stan noży – naostrzyć je lub je wymienić na nowe w razie konieczności,
  3. wymienić olej jeśli nie był wymieniony na wiosnę,
  4. wymienić filtr powietrza jeśli w tymże sezonie nie był wymieniony. Jeśli wiosną kosiarka została wyposażona w nowy filtr powietrza, po sezonie należy go dokładnie oczyścić. Warto natomiast posłuchać rady profesjonalnego serwisanta, który doradzi właściwe rozwiązanie adekwatne do stanu filtra,
  5. oczyścić świecę zapłonową lub ją wymienić w razie konieczności,
  6. oczyścić kosz, koła i spodnią część obudowy z pokosu,
  7. sprawdzić stan fartucha ochronnego, który podczas koszenia mógł zostać uszkodzony przez napotkanie przeszkody.

Jednocześnie warto mieć na uwadze, że długą żywotność zapewni kosiarce profesjonalny serwis, najlepiej autoryzowany, zaś w przypadku konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych czy części zamiennych warto zainwestować w te oryginalne. Zamienniki czy wręcz podróbki kuszą niższą ceną, ale są rozwiązaniem krótkotrwałym i w przyszłości mogą narazić właściciela kosiarki na problemy. Unikalną zaletą części oryginalnych jest ich dopasowanie do specyfiki konstrukcji każdej kosiarki, natomiast zamienniki są produkowane według jednego, uniwersalnego standardu.  Zastosowanie nieoryginalnej części niweczy przyjęte przez producenta założenia, a kosiarka traci na wartości, ponieważ jedna, nawet najmniejsza nieoryginalna część zamienna wpływa na funkcjonowanie całości.  Po takiej operacji kosiarka nie funkcjonuje w 100% według parametrów producenta. Zamienniki i podróbki niosą ryzyko uszkodzenia kosiarki lub jej części, niepoprawną pracę silnika, zwiększenie zużycia paliwa, emisji spalin i poziomu głośności.

Konsekwencją stosowania zamienników czy podróbek jest utrata gwarancji, a kosiarki Honda – prawidłowo serwisowane mogą mieć aż 5 lat gwarancji, uszkodzenie silnika i/lub uszkodzenie kosiarki, obniżenie wydajności koszenia oraz trwałości kosiarki. Dotkliwą konsekwencją są także dodatkowe koszty zakupu kolejnych części lub/i napraw kosiarki.

Jak rozpoznać oryginalne części zamienne?

Pierwszą oznaką jest opakowanie, dlatego, kupując nawet najmniejszą część do kosiarki, warto na nie zwrócić uwagę. Każda oryginalna część Honda posiada rozpoznawalne opakowanie z charakterystyczną etykietą zawierającą:

  • Napis „Genuine parts” lub „Genuine accessories” (oryginalna część lub materiał eksploatacyjny)
  • Kraj produkcji, np. „Made in Japan”
  • Nazwę części, np. „Air filter”
  • Numer katalogowy części, np. 17211-ZL8-023
  • Kod kreskowy

Jednym pewnym miejscem zakupu oryginalnych części i materiałów eksploatacyjnych jest autoryzowany punkt serwisowy, który również jest gwarancją jakości usług.

– Autoryzowane Punkty Serwisowe Honda są bardzo istotną częścią inwestycji naszej firmy jako Generalnego Dystrybutora maszyn i urządzeń Honda w Polsce. Są naszymi partnerami w obsłudze klientów, dlatego przywiązujemy olbrzymią wagę do ich profesjonalnego przygotowania. Od prawie 30 lat prowadzimy systematyczne szkolenia w zakresie serwisowania poszczególnych modeli kosiarek. Ponadto nasze Punkty Serwisowe mają na bieżąco dostęp do sieciowego systemu zamawiania części zamiennych, zaś sprawne dostawy części do wszystkich serwisów w Polsce realizujemy poprzez Centrum Logistyczne Honda w Pniewach koło Poznania.” – wyjaśnia Robert Drzewek, Szef Sieci Serwisowej Aries Power Equipment.

Kilka porad na temat posezonowej kontroli innych urządzeń ogrodniczych

Robot koszący

  • Oczyścić ostrza i koła – szczoteczką lub sprężonym powietrzem.
  • Oczyścić styki robocze- najlepiej szczoteczką.
  • Umieścić robota koszącego w stacji dokującej podłączonej do gniazdka w suchym, zamkniętym pomieszczeniu w temperaturze powyżej 5º i pokojowej wilgotności.
  • Ponieważ akumulator musi pozostawać do wiosny w stanie naładowania, warto czasem sprawdzić stan naładowania baterii.

Kosa, wykaszarka spalinowa

  • Należy wypalić paliwo ze zbiornika i gaźnika.
  • Sprawdzić filtr powietrza – wyczyścić go lub wymienić w przypadku zużycia lub uszkodzenia.
  • Wyczyścić szmatką całe narzędzie.
  • Sprawdzić głowicę żyłkową lub tarczę tnącą. Wymienić żyłkę, jeśli się kończy. Wymienić tarczę tnącą, jeśli jest zużyta lub uszkodzona.
  • Warto także wykonać smarowanie  środkami rekomendowanymi przez producenta.
  • Kosy, wykaszarki Honda, wyposażone w mini silniki 4-suwowe, można przechowywać w dowolnej pozycji.

Nożyce spalinowe do żywopłotów

  • Należy wypalić paliwo ze zbiornika i gaźnika.
  • Sprawdzić filtr powietrza – wyczyścić go lub wymienić w przypadku zużycia lub uszkodzenia.
  • Wyczyścić szmatką całe urządzenie.
  • Ostrze oczyścić szmatką. Można je też przetrzeć niewielką ilością oleju.
  • Warto nasmarować obudowę przekładni napędowej i zębatej środkami rekomendowanymi przez producenta.
  • Zabezpieczyć ostrze osłoną.
  • Nożyce z mini  silnikiem 4-suwowym można przechowywać w dowolnej pozycji.

Glebogryzarka

  • Wypalić paliwo ze zbiornika i gaźnika.
  • Zdjąć ostrza na czas przechowywania. Szmatką zwilżoną wodą oczyścić noże i osłonę, obudowę przekładni, gdzie gromadzi się zazwyczaj ziemia.
  • Filtry powietrza i paliwa – warto sprawdzić ich stan techniczny. W przypadku zużycia, uszkodzenia należy je wymienić – najpóźniej przed kolejnym użyciem maszyny.
  • Po lub przed sezonem trzeba sprawdzić stan mocowania śrub.
  • Przechowywać w pozycji roboczej.

www.mojahonda.pl