Podczas dzisiejszego (28 października) posiedzenia sejmik przyjął uchwały o nadaniu medali Za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego dwóm zasłużonym dla promocji turystycznej regionu oddziałom Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – działającemu od 60 lat golubsko-dobrzyńskiemu i mającemu 95-letnią tradycję żnińskiemu. Radni wysłuchali raportów dotyczących dwóch newralgicznych kwestii: świadczeń medycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz sytuacji w rolnictwie.
Raport o finansowaniu świadczeń zdrowotnych w Kujawsko-Pomorskiem przez NFZ przedstawiła dyrektor regionalnego oddziału funduszu Agnieszka Bańkowska. Postawione jej po prezentacji pytania radnych Jarosława Katulskiego, Leszka Plucińskiego i Marka Witkowskiego dotyczyły m.in. rozliczania się NFZ z placówkami medycznymi za tak zwane nadwykonania. Radny Marek Witkowski mówił o sytuacji marszałkowskiego Centrum Onkologii, które zmuszone jest do zaciągnięcia kredytu dla zachowania płynności finansowej, bo NFZ nie płaci swoich zobowiązań wobec szpitala. Radni Jarosław Katulski i Leszek Pluciński podnosili podobne, choć nie tak drastyczne sytuacje dotyczące szpitali powiatowych, w tym lecznic prowadzących oddziały opieki długoterminowej. Dyrektor Bańkowska zapowiedziała rychłe rozliczenie się z CO, a także skrupulatne pokrycie zobowiązań wobec pozostałych szpitali.
Świadczenia zdrowotne finansowane przez NFZ (prezentacja NFZ)
Informację o sytuacji kujawsko-pomorskiego rolnictwa oraz o sytuacji na rynku produktów rolnych prezentował prezes regionalnej Izby Rolniczej Ryszard Kierzek. W ocenie izby sytuacja na rynku produktów rolniczych nieco się poprawia. Nie dotyczy to jednak m.in. hodowli trzody chlewnej – tu sytuacja jest dramatyczna, przy obecnych cenach skupu produkcja jest nieopłacalna i grozi nam redukcja pogłowia tych zwierząt.
Sytuacja w rolnictwie – prezentacja Kujawsko-Pomorskie Izby Rolniczej
Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmik zatwierdził regulamin stypendiów uczniowskich w marszałkowskim programie „Prymus Pomorza i Kujaw Plus”, kryteria ustalania kwot z Funduszu Pracy na finansowanie w przyszłym roku powiatowych programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz przyszłoroczny program współpracy samorządu województwa z organizacjami pozarządowym. Zaakceptował też przyznanie bydgoskiej spółce Sportvita pierwszeństwa w nabyciu dzierżawionej dotąd od samorządu województwa nieruchomości. Chodzi o spółkę pracowniczą prowadzącą przychodnię sportowo-lekarską przy ul. Rejtana 1 w Bydgoszczy, która wyraziła wolę wykupienia tej nieruchomości. Sportvita będzie teraz mogła nabyć ją w trybie bezprzetargowym.
Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Sesja sejmiku województwa 28 października 2024, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP