Ślesin: Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Ksiązki

290

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Ślesinie,w listopadzie br. czytano książkę Magdaleny Wolińskie – Riedi „Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata”. Koronawirus nie pozwolił nam spotkać się w bibliotece, dlatego skorzystaliśmy z kontaktu telefonicznego, żeby podzielić się opiniami na temat lektury.

Autorka przez kilkanaście lat mieszkała za Spiżową Bramą i dzięki książce dzieli się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami. Można śmiało powiedzieć, że ze wszystkich istniejących na świecie krajów Watykan bez wątpienia jest tym, który wykracza poza wszelkie schematy. Jest bowiem najmniejszym, najpilniej strzeżonym i najcenniejszym państwem świata.

To jedyne państwo na naszym globie, które zamykane jest nocą na klucz i funkcjonuje codziennie jako odrębny i świetnie zsynchronizowany mechanizm. Za to papieska farma w Castel Gandolfo jest najbardziej ekskluzywnym gospodarstwem rolnym na ziemi.Oprócz tego w Watykanie w codziennym życiu mieszkańcy mają do dyspozycji jedną aptekę,  jedną stację benzynową i jeden sklep, w którym przysługuje im prawo do korzystania z luksusowych, nieopodatkowanych VAT-em zakupów i usług.

Warto też wspomnieć, że oprócz Papieża to jego gwardziści są fotografowani najczęściej ze względu na niepodważalny symbol Watykanu jakim jest ich strój.

Książkę z pewnością warto przeczytać, bo odsłania ona wiele zaskakujących faktów i ciekawostek.Za Spiżową Bramą (łącznie jest ich 7) nic nie jest przypadkowe i nic nie pozostaje bez znaczenia. Zachęcamy do przeczytania.

Justyna Widawska – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią