Ślesin: Zajęcia wakacyjne w filii bibliotecznej

W dniach 6-15 lipca br. odbyły się zajęcia wakacyjne dla dzieci zorganizowane przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną – Filię w Ślesinie. W programie znalazły się liczne formy literackie, integracyjne oraz sportowe. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyła się słowotwórcza zabawa językowa „literowe kostki”, w której rywalizowano o ułożenie jak największej ilości słów, a w dalszej części zdań z wylosowanej samogłoski i spółgłoski.

Dnia 7 lipca dzieci w Ślesinie obchodziły Światowy Dzień Czekolady. Odczytano wiersz Danuty Wawiłow „Zapach czekolady” oraz fragmenty książki Roalda Dahla „Charlie i fabryka czekolady”. Zajęcia literackie połączone były oczywiście z degustacją, uczestnicy mimo zasłoniętych oczu niemal bezbłędnie odgadli smaki wszystkich podanych czekoladek. Pogadanka o rodzajach i właściwościach czekolady była przyczynkiem do kolejnych zajęć, poświęconych tym razem zdrowemu odżywianiu, a ich efekt to plakaty zawierające wiadomości i spostrzeżenia odnośnie piramidy zdrowego żywienia.

Na zajęciach tworzono też krótkie formy literackie w postaci komiksów, zawierających nowe, wymyślone przez dzieci zakończenia znanych bajek i filmów. Oprócz tego projektowano stroje, malowano kredą i węglem, w zabawach wykorzystano też chustę animacyjną. W kolejnych dniach dyskutowano o tym, czym jest Nagroda Nobla w dziedzinie literatury i jakich noblistów znamy. W ostatni dzień zajęć zorganizowano biblioteczne podchody literackie, które przyniosły wiele emocji. Również tego dnia była mowa o 15 lipca, czyli Dniu bez Telefonu Komórkowego. Zajęcia te poświęcone zostały szeroko pojętej komunikacji i cyfryzacji oraz wad i zalet jakie ze sobą niesie. Na koniec wręczono uczestnikom pamiątkowe dyplomy i słodkości.

autor: Justyna Widawska PiMBP w Nakle nad Notecią