Słowenia: Wicepremier Rządu Słowenii w Naklo

Na naszym portalu już informowaliśmy o wizycie Prezydenta Republiki Słowenii Boruta Pahor w partnerskim miastem Nakła nad Notecią, słoweńskim Nakle, które miało miejsce w dniu 28 kwietnia 2020 roku. W piątek, 15 maja 2020 roku Naklo odwiedziła Wicepremier, jednocześnie Minister Rolnictwa, Lasów i Żywności Słowenii dr. Aleksandra Pivec. W skład dekegacji rządowej wchodzili ponadto: Jože Podgoršek – sekretarz stanu, Dajan Stanovnik – sekretarz stamu, Luka Kočevar – szef służb publicznych oraz  Jasmina Opec Voroš z gabinetu ministra. Wizyta rozpoczęła się w siedzibie gminy, gdzie po powitaniu gościu burmistrz (żupan) Ivan Meglić zapoznał panią wicepremier z prowadzonymi działaniami na terenie gminy związanymi z koronawirusem, a szczególnie w Domu Starców. Minister z zainteresowaniem wysłuchała przygotowanego projektu, w którym władze gminy razem z BC Night, chcą zwiększyć zainteresowanie mieszkańców zbiorami i żywnością z gospodarstw domowych. Z zainteresowaniem wysłuchała również planów i projektów skierowanych do starszych obywateli, są to m.in.: przestrzeń projektowa, Centrum Międzypokoleniowe i oczywiście o zaangażowaniu i pozyskanie na te plany środków finansowych. Następnie wraz z  zastępca burmistrza panią Zdravko Cankar, zwiedziła gminną bibliotekę. Podczas tej wizyty wszelkie informacje pani wicepremier przekazały  mgr. Helena Krampl oraz Jan Sušnik i członkowie administracji miejskiej gminy Naklo pod przewodnictwem dyrektora Marthy Gerkman.

Ponadto delegacja zwiedziła gminę. Wizytowała firmę Megales D.o.o., która jest jednym z największych handlowych w Słowenii. Ostatnio coraz bardziej angażuje się w obróbkę drewna, produkcji ekologicznej, a także cięcia drewna w lesie. Dyrektor i właściciel firmy Jure Meglič przedstawił gościom działanie firmy, sukces a także problemy, z jakimi boryka się w swojej pracy. W dalszej części Janko Jeglič zaprezentował swoją farmę owocową, która coraz bardziej przenosi się w turystykę. Zapoznano się z linią przetwórstwa owoców, apartamentami, w których już przyjmowani są goście.

Kolejnym przystankiem była wizyta w Centrum Bio-Tech w Strahinju, gdzie delegację przywitał dyrektor Marian Pogačnik, dyrektor liceum Andriej Ahčin, dr. Franz Vidic – dyrektor Wyższej Szkoły Zawodowej, pani Irena Grilj i Tatiana Geč. Pani minister po wysłuchaniu informacji o działalności i planach Centrum obiecała pomoc w ich realizacji.

Jednym z ostatnich punktów wizyty było gospodarstwo štularjeve w Strahinju. Gospodarstwo znane jest z produkcji ziemniaków i cebuli. Goście przyglądali się nowoczesnym sprzętowi do przygotowania zbiorów do sprzedaży. Wizytę zakończono na farmie poličarjevi. Pani Andreja Jagoda zaprezentowała swoją farmę, słynącą z doskonałych przetworów mlecznych, takich jak: jogurtu, gotowanego miękkiego sera.

Władze gminy Naklo przedstawili gościom wszystkie najważniejsze obszary związane z rolnictwem: lasami, sadzeniami, turystyką, rolnictwem i hodowlą, przetwórstwa mleka oraz kształceniem w centrum biotechnicznym.

źródło: Obcina Naklo (Słowenia)