Smaki regionu: odkryj Lokalną Żywność

Po wakacyjnej przerwie sklep internetowy Lokalna Żywność otworzy niebawem swoje okienko zakupowe, oferując ekologiczne regionalne specjały, zdobywające uznanie w prestiżowych konkursach kulinarnych. To idealna okazja, by spróbować naszych lokalnych produktów docenianych w całym kraju.

– Kujawsko-Pomorskie kusi różnorodnością smaków, a wśród produktów oferowanych w naszym sklepie internetowym każdy znajdzie coś dla siebie. To także świetny pomysł na upominek – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

Wśród produktów nagradzanych w konkursach są m.in.

  • powidła wiśniowe od Ewy i Mieczysława Chabowskich – drugie miejsce w konkursie „Najciekawsze innowacyjne rozwiązania w rolnictwie”
  • ser Witek z przedsiębiorstwa Kozieławy – wyróżnienie w konkursie „Przyjazna Wieś”
  • ser Bosy Antek z Kozichław – tytuł Smak Roku w kategorii sery zdobyty podczas Festiwalu Smaku w Grucznie 2023
  • ser Rudy z Kozichław – pierwsze miejsce w kategorii serów dojrzewających miękkich podczas Podlaskiego Święta Sera
  • wyroby serowarni Jasiurkowscy – dwa pierwsze miejsca na V Wielkim SERwowaniu we Wrocławiu oraz Grand Prix za twaróg
  • ser Ryś i twaróg z serowarni Jasiurkowscy – wyróżnienie podczas Podlaskiego Święta Sera
  • karp w zalewie octowej z Ol-mat – Małgorzaty i Macieja Gombińskich – wyróżnienie na XXXV Barzkowickich Targach Rolnych Agro Pomerania
  • węgorz wędzony w zalewie octowej – I miejsce XXIII edycji konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów 2024″
  • olej rydzowy z przedsiębiorstwa Oleje Rychnowo – tytuł Smak Roku zdobyty podczas Festiwalu Smaku w Grucznie 2023.

Ponadto Maria Wiśniewska-Staszak została laureatką konkursu „Kobieta dla Polskiej Wsi” za promocję zdrowego stylu życia, a Ewa i Mieczysław Chabowscy zdobyli pierwsze miejsce w konkursie „Innowacyjny Rolnik” w kategorii sprzedaż bezpośrednia z gospodarstwa. We wrześniu podczas ogólnopolskiego finału konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów 2024” kibicować będziemy Ewie i Mieczysławowi Chabowskim nominowanym do nagrody „Perła 2024”.

Lokalna Żywność to przykład wdrażania idei krótkiego łańcucha produkcji żywności, czyli dostawy wprost od rolnika i małych lokalnych producentów. Zamówienia są zbierane odpowiednio wcześniej, aby dostawa mogła odbyć się bezpośrednio po zebraniu lub wytworzeniu produktów. Dzięki temu są one najświeższe, co zapewnia najwyższą jakość. Produkty są dostarczane w ekologicznych torbach wielorazowego użytku.

Rozmowa z Dorotą Słomkowską z Murczyna.

Zobacz też rozmowę z Moniką Przychodzką z Plebanek.

Sklep Lokalna Żywność w liczbach:

  • działa od 2021 roku
  • w asortymencie ponad 400 produktów
  • zrzesza 24 producentów żywności z naszego województwa – 21 rolników i 3 małych lokalnych przedsiębiorców.

Rolnicy, którzy chcą dołączyć do grona naszych dostawców, mogą zgłaszać się za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres kontakt@lokalna-zywnosc.pl.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP