Sprawozdanie z realizacji projektu profilaktycznego – „Uczę się żyć mądrze- bez uzależnień”. Wrocław 5- czerwca 2024r.

Z wielką radością przyjęli w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ślesinie pozytywną decyzję komisji z Budżetu Gminnego Programu Profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii i uzależnieniom behawioralnym. Dofinansowanie umożliwiło nam realizację trzydniowej wycieczki do Wrocławia.

Pośród wielu wspaniałych atrakcji wielkiego miasta: Panorama Racławicka, Hala Stulecia, Muzeum Pana Tadeusza, ZOO i Afrykarium, Mostek Pokutnic, kolejka linowa Polinka, wieża Sky Tower i inne, mogliśmy spędzić też czas na rozmowach z młodzieżą i „przemycać” istotne informacje na temat uzależnień. Uczniowie mają świadomość ich niszczycielskiej siły, ale szczerze stwierdzają, że bardzo trudno rozstawać im się z telefonami komórkowymi, że mnóstwo czasu pochłaniają im gry komputerowe.

Bardzo ciekawym pomysłem okazało się wspólne tworzenie piosenki „Radość życia”! Cieszył widok integracji uczniów, głośne śmiechy i wzajemne serdeczności.

Dobre doświadczenie przyniosło też zadaniowe obserwowanie ludzi „zatopionych w komórkach”. Dzieci były oszołomione tym zjawiskiem…Wypłynęły też z tego ciekawe wnioski.

Kolejna nasza wycieczka miała podkreślać urodę życia, możliwości, jakie oferuje świat sztuki, kultury i turystyki. Okazuje się, że cudownie jest spędzać czas na spacerach, rozmowach, pogłębianiu umiejętności słuchania, kulturalnej dyskusji.

 

 

Beata Jędrzyńska, Joanna Małysz