Straż Miejska w Nakle nad Notecią informuje nt. aktywnego spędzania czasu wolnego w trakcie majówki

W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi aktywnego spędzania czasu w trakcie trwania majówki 2020, Straż Miejska w Nakle nad Notecią informuje:

Spędzanie czasu w swoim ogrodzie w gronie domowników, czy na swojej działce  jest dozwolone. Na własnej działce można grillować. Nie ma jednak możliwości, żeby zaprosić znajomych, bo grozi to mandatem.

Grillowanie na balkonie jest zabronione – nawet ci, którzy posiadają taras, czy ogródek nie mogą tego robić w sposób tradycyjny używając węgla lub brykietu. Zamiast tradycyjnego grilla można wybrać wersję elektryczną.

Od 20 kwietnia możemy przemieszczać się po kraju także w celach rekreacyjnych, więc także na własną działkę możemy udać się aby wypocząć. Zgodnie z rekomendacjami osoby przebywające na terenach wspólnych ROD, pomimo braku prawnego nakazu, dobrowolnie stosowały zabezpieczenia wg zasad analogicznych do obowiązujących na terenach dostępnych publicznie to jest zakrywały usta i nos, przy pomocy odzieży lub jej części lub stosowały maski albo maseczki.

Również od dnia 20 kwietnia br. wędkarze mają możliwość prowadzenia połowów amatorskich zarówno na łowiskach stawowych, jak i w obwodach rybackich (gł. jeziorach, rzekach i zbiornikach zaporowych). Należy jednak pamiętać o środkach bezpieczeństwa, takich jak zasłanianie nosa i ust (np. maseczkami), czy zachowanie dystansu od innych osób (min. 2 m).

Weekend majowy możemy spędzić na rowerze. Od 20 kwietnia można jeździć na rowerze w parkach, na plażach czy innych miejscach użyteczności publicznej. Przypominamy, iż wprowadzono zakaz indywidualnych rowerowych wycieczek dla osób do 13 roku życia. Rowerzyści również muszą zakrywać usta i nos, nakaz nie obowiązuje w lesie. Innych rowerzystów należy mijać w odległości minimum dwóch metrów.

Przypominamy. Obecnie przepisy nie zabraniają odwiedzania innych osób, jednakże rekomendacja Ministerstwa Zdrowia określa, aby unikać spotkań z bliskimi poza miejscem zamieszkania. Wciąż bez odpowiednich testów nie jesteśmy w stanie ocenić, czy nie mamy koronawirusa i czy nie zarazimy nim członków rodziny lub przyjaciół.

Straż Miejska w Nakle nad Notecią