Sukces e-ZLA

Od grudnia ubiegłego roku do końca lipca tego roku lekarze w województwie kujawsko-pomorskim wystawili prawie 803 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich. Co ważniejsze liczba papierowych zwolnień w naszym regionie spadła z 0,5proc. do 0,03proc. Inne państwa, które wprowadziły elektroniczne zwolnienia kilka lub kilkanaście lat temu mają nadal ok. 2 proc. zwolnień w formie papierowej. W Polsce zaś forma ta jest znikoma.

Zanim elektroniczna forma zaświadczeń stała się powszechna, pracownicy Zakładu przeprowadzili setki szkoleń z obsługi procesu wystawiania e-ZLA. Przekonywali niemal każdego medyka z osobna do przejścia na e-zwolnienia. Lekarze nadal mogą liczyć na pomoc specjalnych koordynatorów i opiekunów do kontaktów z placówkami medycznymi, którzy są dostępni w każdym Oddziale ZUS.

– Wspólna praca przynosi oczekiwane efekty. Liczba papierowych zwolnień systematycznie spada. W lutym na blisko 125,5tys. e-zwolnień lekarze w województwie kujawsko-pomorskim wypisali jedynie 83 w formie papierowej, zaś w lipcu na 87,1 tys. wystawionych elektronicznych zwolnień w tzw. papierze jedynie 25. Obecnie 99,97proc. wystawionych zwolnień jest już elektronicznie – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Elektroniczne zwolnienia to niewątpliwie sukces. Korzyści, jakie dają e-ZLA są widoczne dla wszystkich. Nie ma dziś grupy, która nie byłaby zadowolona z e-zwolnień. Od pacjentów, przez lekarzy, po pracodawców. Najbardziej zadowolony jest pacjent, który po wyjściu z gabinetu może spokojnie wracać do zdrowia i nie musi już pamiętać, żeby dostarczyć zwolnienie do pracodawcy. Informacja o e-ZLA trafia do pracodawcy zaraz po tym, jak lekarz wystawi zwolnienie.

Zwolnienia wystawionego elektronicznie nie trzeba dostarczać pracodawcy, który ma dostęp do e-ZLA – czyli ma profil na PUE ZUS. Taki profil powinni mieć wszyscy pracodawcy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób. Jeśli pracodawca jeszcze nie ma konta na PUE ZUS, warto by je założył. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do szefa. Informacja o tym czy pracodawca ma profil na PUE wyświetla się lekarzowi, który w przypadku jego braku drukuje zwolnienie dla pracodawcy – dodaje Michałek.

Krystyna Michałek – Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego