Szczęśliwa jesień życia naszego pupila

Czworonogi zmieniają nasze życie na lepsze, przynosząc szczęście i radosne chwile. Decydując się na przyjęcie do swojego domu zwierzęcia, podejmujemy decyzję na wiele lat. Oznacza to, że w pewnym momencie radosne szczenię lub kocię zamieni się w statecznego seniora. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać, że u naszych pupili, podobnie jak u ludzi, wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby. Ich odpowiednie zaspokajanie sprawi, że jesień ich życia będzie radosna i pogodna. Z okazji Światowego Dnia Seniora podpowiadamy, jak dbać o psa i kota w podeszłym wieku.

Trochę o zwierzęcym wieku…

Na każdym etapie swojego życia czworonogi dają nam ogrom szczęścia, w związku z czym nie zawsze dostrzegamy, że się starzeją, a ich zachowanie i potrzeby ulegają przemianie. Wraz z upływem lat u naszych pupili może pojawić się siwa sierść, a one same mogą wykazywać zmniejszoną potrzebę zabawy i słabszy apetyt. Są to zmiany, do których należy się odpowiednio dostosować, tak aby nasz pies czy kot miał jak najdłuższe i najszczęśliwsze życie. Jak więc określić, czy nasz zwierzęcy towarzysz jest już seniorem?

To, w jakim tempie starzeją się nasze ukochane czworonogi, zależy od wielu czynników – takich jak ich gatunek czy rasa. Kot w wiek senioralny wejdzie około 7 roku życia, pies rasy olbrzymiej około 5-tego, a rasy małej – około 10. roku życia. Istotne jest, by zdawać sobie z tego sprawę i zapewnić pupilowi taki sposób opieki, by odpowiadał etapowi życia, na którym się znajduje.

Odpowiednia opieka to podstawa

By przeżyć jak najwięcej szczęśliwych chwil z czworonogiem, należy dać mu tyle miłości i uwagi, ile on daje nam na co dzień i zadbać o zaspokojenie jego potrzeb. Inaczej będziemy zajmować się kilkumiesięcznym szczenięciem czy kocięciem, inaczej dorosłym zwierzęciem, a jeszcze inaczej – psim czy kocim seniorem. I choć sposób opieki nad pupilem należy ciągle dostosowywać do jego zmieniających się potrzeb, to jego podstawą powinny być te same elementy – zdrowie, dieta i ruch. Dbanie przez odżywianie jest niezwykle ważne. Właściwie dobrana do wieku naszego ulubieńca dieta sprawia, że otrzymuje on wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym ważne witaminy i minerały oraz odpowiednią porcję kalorii, dzięki czemu utrzymuje szczupłą sylwetkę i dobrą kondycję fizyczną.

– Czworonożni seniorzy mają swoje wyjątkowe potrzeby żywieniowe, które wynikają z procesu starzenia się. Na przykład, z powodu osłabionego węchu, zwierzęta mogą mieć mniejszy apetyt. Dobrym pomysłem jest wówczas zwiększenie udziału mokrych pokarmów w ich diecie, które dodatkowo mają inną zaletę- są około czterokrotnie mniej kaloryczne niż suche jedzenie. Psy i koty w podeszłym wieku mają niższe zapotrzebowanie na energię, gdyż spowalnia ich metabolizm. Dlatego tak ważne jest, aby nie przekarmiać pupili. Innym ważnym obszarem zdrowia u seniorów jest dbałość o higienę zębów. Mogą w tym pomóc – poza codziennym szczotkowaniem- specjalne przysmaki dentystyczne, które pomagają zmniejszyć tworzenie kamienia nazębnego–wyjaśnia Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.

Radość codziennego ruchu

Choć starsze psy lub koty mogą mniej chętnie angażować się w wesołe zabawy, które wspólnie wymyśliliście i kultywowaliście przez lata, nie oznacza to, że straciły nimi zainteresowanie bądź się nudzą. To naturalny objaw zmniejszonych możliwości fizycznych zwierzęcia, na który trzeba należycie odpowiedzieć. Ruch na świeżym powietrzu, właściwie dobrana aktywność fizyczna, to bowiem najlepszy sposób na zapewnienie naszemu pupilowi długoletniej sprawności. Nie bójmy się wykazać kreatywnością, a nasz pupil na pewno to doceni – poeksperymentujmy z nowymi zabawkami, pobudźmy jego węch i umysłowe zdolności interaktywnymi grami o różnym poziomie trudności, a w przypadku kotów nie zapominajmy o kluczowej roli łańcucha łowieckiego (polowanie – jedzenie – spanie) w ich trybie życia. Pamiętajmy jednak, że nic na siłę – starajmy się zrozumieć, co rzeczywiście dajeradość naszemu pupilowi. W razie wątpliwości co do doboru nowych aktywności do możliwości czworonoga – skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, który udzieli profesjonalnej porady w tym zakresie.

Zdrów jak… pies czy kot

Wszystkie psy i koty potrzebują regularnych wizyt u lekarza weterynarii, a  z wiekiem – wymagają ich szczególnie. Postawmy więc na profilaktykę i raz na pół roku odwiedźmy z podopiecznym gabinet weterynaryjny oraz wykonajmy badania zalecane przez specjalistę, takie jak: badanie krwi, moczu i EKG, co pozwoli na wychwycenie ewentualnych chorób na bardzo wczesnym ich etapie. Tak zaopiekowany czworonóg podziękuje nam jak zawsze swoją miłością, wiernością i wieloma pięknymi chwilami.

Miłość dodaje skrzydeł

Choć to na pozór banalne stwierdzenie,ma w sobie ziarenko prawdy. Wiemy, że należy holistycznie podejść do tematu i mieć na uwadze szereg różnych potrzeb pupila, żeby zapewnić mu odpowiednią opiekę. Jednak to miłość, którą dajemy i uwaga, którą poświęcamy naszym czworonożnym towarzyszom,są jednymi z najważniejszych elementów ich dobrostanu na każdym etapie ich życia. Zwierzęta codziennie zmieniają nasz świat na lepszy – my zróbmy dla nich to samo, oferując im pełną ciepła i miłości ekscytującą młodość, cudowną dorosłość i spokojną, radosną jesień życia.

 

 

Mars Petcare