Szubińscy licealiści we Francji  

W ramach akredytacji projektu Erasmus+Normandy versus Europe młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie, wraz z opiekunami, wzięła udział w mobilności w partnerskiej szkole w Saint-Lô we Francji. Tym razem, by dotrzeć do partnerskiej szkoły, młodzież przemieszczała się w głównej mierze pociągami – projekt bowiem zakładał ekologiczną podróż.

W pierwszym dniu wizyty licealiści z Szubina, wraz z uczniami Lycée Curie Corot, wzięli udział w praktycznych zajęciach z profesjonalnej obsługi klienta, pracy biurowej, rachunkowości, serwisu energetycznego oraz gastronomii. W kolejnych dniach zaś pracowali nad zadaniami projektowymi i odwiedzali okoliczne atrakcje turystyczne. Pierwszym z nich było Mont-Saint-Michel, opactwo benedyktyńskie z 708 r., które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejnym punktem na mapie podróży była Caramelsd’lsigny, czyli fabryka cukierków w Normandii. Uczestnicy projektu poznali tam proces produkcyjny tradycyjnych słodkich wyrobów z karmelu.

Następnie młodzież odwiedziła cmentarz Normandy American Cemetery and Memorial, który znajduje się na plaży Omaha i stanowi miejsce spoczynku 9386 żołnierzy amerykańskich poległych w czasie operacji Overlord, bardziej znanej pod nazwą D-Day. Historię desantu aliantów w Normandii licealiści poznali podczas oglądania filmu dokumentalnego w technice 360°, a zdobytą wiedzę wykorzystali ostatniego dnia pobytu we francuskiej szkole, gdy przyszło im się zmierzyć z zadaniami sprawdzającymi historię Normandii w aplikacji kahoot.

Na zakończenie wizyty odbył się spacer ulicami Saint-Lô, podczas którego zwiedzano lokalne zabytki i żegnano się z gospodarzami.

Zwieńczeniem wyprawy była wizyta w Paryżu, mieście zakochanych. Na trasie paryskich wędrówek nie zabrakło Łuku Triumfalnego oraz Wieży Eiffla i Luwru. Oczarowani Moną Lisą Leonarda da Vinci, Wenus z Milo, Nike z Samotraki, galerią egipska oraz galerią malarstwa włoskiego, uczniowie powrócili do Szubina.

 

Arleta Marchlewska – I Liceum Ogólnokształcące w Szubinie