Szubińskie Liceum gościło młodzież partnerskich szkół z Włoch, Węgier, Łotwy, Hiszpanii i Islandii

Szubińskie liceum  po raz kolejny gościło w swoich  murach zagranicznych gości. W ramach projektu „Duma narodowa w europejskim kontekście” („National Prides in a European Context”), realizowanego w ramach programu Erasmus+, w dniach 11-13 lutego 2020 roku odbyła się wymiana młodzieży partnerskich szkół. Szubin odwiedzili uczniowie z Włoch, Węgier, Łotwy, Hiszpanii i Islandii wraz z nauczycielami. Celem spotkania było zapoznanie się z polskimi zabytkami dziedzictwa narodowego światowej listy UNESCO. W programie trzydniowej wizyty znalazły się więc takie miejsca jak: zamek w Malborku oraz starówki w Toruniu i Gdańsku, które na światową listę UNESCO zostały wpisane jako jedne z pierwszych. Warto nadmienić, że obecnie na liście znajduje się 16 miejsc z Polski (15 dziedzictwa kulturowego oraz 1 dziedzictwa przyrodniczego). Na liście oczekujących na nominację znajduje się zaś 6 obiektów.
Pierwszego dnia pobytu grupa młodzieży zwiedziła szkołę, zapoznała się z polskimi rówieśnikami i obejrzała krótki występ artystyczny przygotowany przez teatr Meandry, który specjalnie dla gości przedstawił skecz w języku angielskim. Po występie udaliśmy się na lekcję historii regionu w Exploseum i Mennicy w Bydgoszczy. Drugiego dnia odbyła się  wycieczka do Gdańska, gdzie grupa zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności i Starówkę. Największą atrakcją dnia okazał się średniowieczny zamek krzyżacki w Malborku, który zachwycił swoim rozmiarem.  
W  trzecim dniu  wizyty goście uwiecznili na zdjęciach pobyt w gotyckim Toruniu. Od dziś Polska kojarzyć się będzie z piernikami toruńskimi, bowiem szczególnie podobały  im się  warsztaty pieczenia pierników w Żywym Muzeum Piernika.
Podczas kolacji pożegnalnej uczniowie przedstawili  w programie Adobe Spark prezentacje na temat miejsc, które zwiedzili w Polsce. Następnie odbyła się ceremonia rozdania certyfikatów i wspólna zabawa.  
Projekt wkrótce dobiega końca. Ostatnia wymiana odbędzie się w kwietniu na Węgrzech. Projekt pozostawi po sobie wiele wrażeń i… nowych przyjaźni.
Magdalena Piekarska- I Liceum Ogólnokształcące w Szubinie