Tesco montuje ratujące życie defibrylatory AED w województwie kujawsko-pomorskim

Co roku ok. 40 tys. Polaków doznaje nagłego zatrzymania krążenia, z czego zdecydowana większość przypadków ma miejsce poza szpitalem. Z tego powodu Tesco zainstalowało 74 defibrylatory AED w całej Polsce, które dostępne są także na terenie województwa kujawsko-pomorskiego!

Każdego roku w Polsce ma miejsce ok. 40 tys. sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Zdecydowanie najczęściej, bo aż w 87% przypadków zatrzymania krążenia dochodzi poza szpitalem. W takich przypadkach bardzo ważne jest natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy.

Przeprowadzenie wczesnej  defibrylacji elektrycznej przez świadka zdarzenia podczas udzielania pierwszej pomocy jest bardzo skutecznym działaniem ratującym życie. Defibrylacja wykonana w ciągu 3-6 minut od wystąpienia NZK przywraca prawidłową pracę serca i krążenie nawet w 50-70%. Niestety z każdą minutą opóźnienia skuteczność defibrylacji maleje o kilkanaście procent – podkreśla dr hab. n. med. Wojciech Żurawiński, prezes Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

Sieć handlowa Tesco Polska zakończyła właśnie montaż defibrylatorów w 74 lokalizacjach, w tym także w województwie kujawsko-pomorskim. Montaż defibrylatorów w sklepach Tesco jest realizacją wizji bezpieczeństwa „Everyone, every day, home safely”, której celem jest zapewnienie, aby każda osoba pracująca lub robiąca zakupy w Tesco zawsze bezpiecznie wracała do domu każdego dnia.

Wszyscy obecni i nowi pracownicy Tesco zostaną przeszkoleni z obsługi AED. Należy jednak pamiętać, że każdy świadek zdarzenia ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Defibrylator AED to intuicyjne urządzenie, które samodzielnie analizuje rytm serca poszkodowanej osoby i podejmuje decyzję o defibrylacji. Jego obsługa jest bardzo jest bardzo prosta, dlatego warto się z nią zapoznać.

Katarzyna Danił

zdjęcie ilustracyjne – Zbigniew Kubisz