Testy w kierunku koronawirusa także dla POZ-ów

Spodziewając się jesienią nowej fali epidemii, rozpoczynamy dedykowane badania przesiewowe w kierunku Covid-19. 18 tysiącami testów obejmiemy biały personel szpitali i przychodni funkcjonujących w systemie publicznej służby zdrowia w całym regionie. To nowe narzędzie w marszałkowskim pakiecie antykryzysowym.

– Nasz program badań wpisuje się w wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia i przyjęte obecnie przez rząd zasady zmierzające do ograniczenia transmisji koronawirusa SARS-CoV-2, uzupełniając finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia system badań ze wskazań epidemiologicznych. Co ważne, obejmujemy nimi także personel przychodni podstawowej opieki medycznej – podkreśla marszałek

Testy, genetyczne i immunologiczne, przeznaczamy dla lekarzy, lekarzy stomatologów, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Ogólna pula została podzielona na poszczególne powiaty, proporcjonalnie do liczby pracujących w nich medyków.

Przyjmujemy zasadę, że badamy osoby zdrowe; w przypadku zatrudnionych w szpitalach po jednej, wybranej losowo, osobie tygodniowo z każdego oddziału; w przypadku przychodni tygodniowo 10 proc. personelu. Analizy laboratoryjne przeprowadzą na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy i bydgoski Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny.

Do składania zapotrzebowania na przeprowadzenie testów zapraszamy kierownictwa placówek medycznych.

Wart 910 milionów złotych marszałkowski pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obejmuje m.in. mikrogranty inwestycyjne, granty do kapitału obrotowego i pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorstw, dopłaty do pensji personelu instytucji pomocowo-opiekuńczych, zakupy sprzętu i medycznych środków ochrony osobistej dla szpitali oraz mechanizm wsparcia podmiotów ekonomii społecznej.

Beata Krzemińska – rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP