TRAFIONE FERIE w Zespole Szkół w Szubinie – dzień trzeci

Za nami kolejny trzeci Trafionych Ferii, dzień wypełniony do maksimum wiedzą z podstaw strzelectwa sportowego, taktyki, działań ratujących życie przy użyciu AED, nawiązywania łączności. Dzień zaczął się od zbiórki i omówienia zadań. Do zadań przystąpiło pięć ośmioosobowych drużyn.

Dziś z początkiem dnia wykonano prace poprawiające stan anten niezbędnych do prowadzenia łączności radiowych. Dzięki temu udało się nawiązać 14 łączności. Najdalsza stacja była umiejscowiona we FRANCJI w odległości 80 km od Paryża F8DRE. Operatorem był Polak – Józek. Łączność nawiązano na paśmie 20m na częstotliwości 14303 MHz. Jest to częstotliwość, na której spotykają się stacje polskojęzyczne. Mjr rez. Witold Błasiak był bardzo dumny z postawy uczestników TRAFIONYCH FERII i z chęci do nawiązywania profesjonalnych łączności radiowych. Pan Witold jest na co dzień nauczycielem zajęć z łączności w pierwszych klasach wojskowych. Major Witold Błasiak w przerwie między poszczególnymi konkurencjami przestawił także przedmioty codziennego użytku o wartości poznawczej i estetycznej, które nie wymagają nakładów finansowych, a dziś tak rzadko zbieranych czy kolekcjonowanych. Wśród bogatej kolekcji można było zobaczyć takie rzeczy jak:

– breloczki do kluczy,

– karty telefoniczne,

– pocztówki i karty świąteczne,

– monety okolicznościowe i wiele innych naprawdę ciekawych rzeczy.

W ramach pierwszej pomocy uczestnicy Trafionych Ferii przeszli pierwsze przeszkolenie z użycia AED, jako kontynuacja prowadzenia działań ratowniczych. Instruktaż i pokaz pierwszej pomocy prowadziła Izabella Bodnar – nauczyciel biologii, pedagog, ratownik.

Strzelanie na strzelnicy wirtualnej prowadził Piotr Jamróg – nauczyciel edukacji wojskowej, koordynator klas wojskowych. Uzyskane wyniki nie podlegały podliczeniu – strzelano „na skupienie”. Pierwsze treningi mają za zadanie wdrożyć do techniki, nauki postaw i zapoznaniu zasad strzelania. Wsparcia organizacyjnego udzielił ks. Krzysztof Barczyński.

Prowadzącym strzelanie na strzelnicy pneumatycznej była Alicja Jaśkowiak – dyrektor Zespołu Szkół. Wsparcia udzieliła str. Kprl. Kadet Dominika Hejnicka – dowódca klas wojskowych szkoły. Każdy uczestnik strzelania pneumatycznego oddał dziś 10 strzałów z postawy stojąc z karabinu pneumatycznego. Wszystkie strzały podliczono. Najlepszy strzelec miał 83 punkty na 100 możliwych do zdobycia. Strzelanie przebiegło zgodnie z duchem sportowej rywalizacji i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Kadeci, którzy zabezpieczali zajęcia: Klasa IV TB Dominika Hejnicka, Klasa III OPW Damian Kuźba, Klasa II OPW Marta Witkowska, Hubert Gwit, Wiktor Dominiak, Klasa I OPW Julia Maras, Roksana Habera, Agata Kaizer, Amelia Hewelt, Bartek Moraczewski, Filip Wilkowski, Wojtek Muzolf, Marek Jaśkowiak, Piotr Wełnicki, Mikołaj Baczyński, ITEW Laura Smolińska, Bartek Baran, Martyna Ciesielska.

Czas zdaje się coraz szybciej płynąć każdego dnia zmagań, trudno jest opisać emocje uczestników, dlatego też zapraszamy, abyście sami ocenili i zobaczyli nasze Trafione Ferie. W czwartek dzień strzelnic, łączności i taktyki w terenie zurbanizowanym, zatem zapraszamy, oceńcie sami.

Zespół Szkół im. prof Emila Chroboczka w Szubinie