„Tropem Doliny Noteci” – Przyroda regionu Krajny i Pałuk motorem do inspiracji lokalnej społeczności

Za nami dwudniowe szkolenie pn. „Organizacja dwudniowego szkolenia dla osób dorosłych z obszaru LSR „TROPEM DOLINY NOTECI”- przyroda regionu Krajny i Pałuk motorem do inspiracji lokalnej społeczności”.

W dniach 12 i 13 września br. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „DORADCA”, zorganizowało nietypowe szkolenie przyrodnicze dla osób dorosłych z powiatu nakielskiego. Nietypowe, ponieważ obejmowało zagadnienia i ciekawostki przyrodnicze naszego regionu. Poza prelekcjami, animacjami, uczestnicy uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Tematem przewodnich warsztatu plastycznego był ptak „DUDEK”, który bardzo często spotykany
jest na obszarze powiatu nakielskiego. Warsztat okazał się dla wszystkich wielką frajdą
i natchnieniem do dalszego działania podczas szkolenia. W ramach powyższego przedsięwzięcia nie zabrakło, bezpośredniego obcowania z przyrodą naszego regionu, poprzez warsztaty terenowe zrealizowane na Ścieżce Dydaktycznej „Na Krawędzi Doliny Noteci w Minikowie”. W dobrym nastroju poznane zostały zasoby przyrodnicze dwóch Rezerwatów przyrody „Hedera” i „Las Minikowski” oraz obszaru Natura 2000, który swym zasięgiem  obejmuje Dolinę Noteci. Podczas wędrówki mieliśmy możliwość obserwacji ptaków i rozpoznawania poszczególnych gatunków, wszystko dzięki wiedzy Pana Dawida Kilona, doświadczonego ornitologa. Wśród obserwowanych ptaków w Dolinie Noteci pojawiły się: bieliki, kanie rude, sójki, błotniaki stawowe, myszołowy, kruki, czajki i wiele innych gatunków.

Pani Monika Wójcik- Musiał, podzieliła się natomiast wiedzą botaniczną, wskazując nam ciekawe gatunki zielne, często chronione, które pojawiły się na trasie Ścieżki.

Uczestnicy chłonni wiedzy, kolejnego dnia wcześnie rano zwarci i gotowi wstawili się na terenową wędrówkę po Stawach Ślesińskich, które w powiecie nakielskim w ostatnich latach stanowią rezerwuar przyrodniczy wielu gatunków ptaków. Warsztaty terenowe na Stawach Ślesińskich, to kolejny udany dzień szkolenia. Wiele gatunków ptaków zaobserwowanych podczas spaceru: 4 bieliki, kobuz, krogulce, czapla siwa, żurawie, błotniaki stawowe, orlik krzykliwy, myszołowy i sójki, to tylko niektóre z tych, które mogliśmy zobaczyć tego dnia. Obserwacje zachowań ptaków, walka orlików o swoje terytorium, transportowanie orzechów przez sójki i inne ciekawostki na żywo, tylko na Stawach Ślesińskich i w Minikowie.

Szkolenie to aktywna forma spędzania wolnego czasu, podczas, którego istniała szansa
na podnoszenie wiedzy lokalnej społeczności w zakresie ochrony środowiska.

Projekt był odpowiedzią na problem wskazany w Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR)  związany z niską świadomością ekologiczną wśród mieszkańców wyrażającą się niedocenieniem potencjału przyrodniczego obszaru LSR. Strategia wskazuje, iż niebezpiecznym zjawiskiem dla bogactwa przyrodniczego regionu jest widoczna degradacja środowiska naturalnego, wynikająca z działalności człowieka i jego niskiej świadomości ekologicznej.

Uczestnicy w ramach szkolenia zyskali praktyczną wiedzę przyrodniczą oraz podnieśli  swoją świadomość ekologiczną- co następnie wpłynie na zmniejszenie negatywnego oddziaływania mieszkańców na środowisko i ograniczy jego degradację.

Przyroda aktywizowała wszystkie nasze zmysły – mogliśmy patrzeć, słuchać, wąchać, smakować, dotykać. Dzięki temu dorośli uczestnicy szkolenia mieli możliwość zyskania wiedzy o otaczającym nas świecie na drodze naturalnego poznania. Będąc blisko natury odkrywali siebie jako jej części, dostrzegali nasz wzajemny wpływ.

Liczymy, że ten czas spędzony na szkoleniu wzbudzi w nas osobach dorosłych, potrzebę wzięcia odpowiedzialności za środowisko, które nas otacza i którego jesteśmy częścią.
Oby to niewielkie działanie, było wielką inspiracją i zachętą do dalszego poznawania walorów powiatu nakielskiego.

Pamiętajmy, znajomość lokalnej przyrody na obszarach Natura 2000, zrozumienie jej funkcjonowania i potrzeby ochrony, wymagają edukacji na każdym etapie.

Opracowała: Agnieszka Dobosz-Idzik Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „DORADCA”