Od 13 do 17 stycznia 2020 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Ślesinie odbywały się różne działania w ramach Tygodnia Nauk Ścisłych, pomysłodawcami i organizatorkami były panie mgr M. Biciutko i mgr M. Mistrzak. W poniedziałek uczniowie uczestniczyli w szkolnym konkursie astronomicznym „Podglądać niebo”, we wtorek kl. VI, VII i VIII udały się na wycieczkę do Torunia. Spędzili tam niezapomniane chwile w planetarium na seansie „Wirująca Ziemia”. W Geodium mogli sami wykonać szereg doświadczeń dotyczących naszej planety. Przy każdym stanowisku znajdował się opis doświadczeń, dotyczyły one m.in.: magnetyzmu, powstawania tornada, lepkości cieczy, trzęsienia ziemi, wulkanów, siły Coriolisa, atmosfery Ziemi, płyt litograficznych, ciążenia, wytwarzania energii wiatrowej, słonecznej. Można było podziwiać wystawę: minerałów, skał i skamielin oraz meteorytów. Najwięcej emocji wzbudziła baza MARSA2017. Uczniowie znaleźli się we wnętrzu mini statku, mogli zobaczyć jak działa w kosmosie toaleta, szklarnia, bioreaktor, panel sterowania i rozdzielnia elektryczna. Obejrzeć zdjęcia wykonane przez satelity, poczytać o Marsie, obejrzeć meteoryty pod mikroskopem, zobaczyć jedzenie dla astronautów, rozwiązać quizy i testy oraz odpocząć w kąciku relaksu a także zrobić sobie zdjęcie i wysłać na swój email. W środę na korytarzu szkolnym pojawiły się kody QR a pod nimi ukryte hasła do krzyżówki. Dziewczynki z klasy 7 upiekły ciasteczka w kształcie figur geometrycznych i częstowały nimi uczniów na pokazie mody matematyczno-ekologicznej, który poprowadził Ziemowit. Tego dnia nastąpiło również ogłoszenie wyników konkursu astronomicznego, na podium stanęli:
Kategoria „Minikosmonauta:
Dawid Chyła, Franciszek Winiecki – I miejsce
Tadeusz Budnik – II miejsce
Amelia Hołysz, Izabela Gentkowska – III miejsce
Kategoria „Kosmonauta:
Franciszek Okoniewski – I miejsce
Juliusz Mistrzak – II miejsce
Kacper Kubiński – III miejsce
Kategoria „Maxikosmonauta:
Ziemowit Walkowiak – i miejsce
Igor Mrówczyński – II miejsce
Kornelia Sieja – III miejsce
W czwartek uczennice z kl. 8: Amelia, Magda i Ola prezentowały eksperymenty fizyczne i chemiczne w kl. 1-3. Ostatniego dnia kl.4 kl.5 pod opieką pani mgr M. Biciutko i pana mgr Ł. Kiersznickiego udali się na wycieczkę do serowarni Spiżarnia Hrabiny Potulickiej. Poznali tam proces produkcji serów ślesińskich. Na lekcjach chemii kl.7 i kl.8 wykonywali wzory metodą graffiti. Rozdano również nagrody za prawidłowo rozwiązane krzyżówki. Efekty naszych działań możecie obejrzeć na zdjęciach.
Dziękujemy wszystkim za współpracę przy organizacji tego interesującego i nietypowego tygodnia a Radzie Rodziców za sfinansowanie zakupu nagród na konkurs
mgr M. Mistrzak, mgr M. Biciutko