Tydzień Przedsiębiorcy – Bezpłatne szkolenia i porady ekspertów

W piątek, 27 września 2019 roku w Oddziale ZUS w Bydgoszczy odbędzie się bezpłatne szkolenie dla podatników w zakresie zmian legislacyjnych w ramach Tygodnia Przedsiębiorcy w ZUS. Szkolenie poprowadzą pracownicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy. Tematy, które omówione zostaną na spotkaniu z przedsiębiorcami w ZUS-ie:

  • Przepisy dotyczące wykazu podatników VAT (tzw. biała lista)
  • Sankcje w podatkach dochodowych oraz w podatku od towarów i usług w przypadku zapłaty za transakcję na rachunek przedsiębiorcy nie uwidoczniony na wykazie podatników VAT.
  • Zmiany w przepisach dotyczących mechanizmu podzielonej płatności (Split payment) od
    1 listopada br.
  • Zapowiedź wprowadzenia nowego formatu plików JPK_VDEK, który zastąpi dotychczasową deklarację dla podatku od towarów i usług.

Szkolenie odbędzie się w godz. 12.00-13.30  w siedzibie Oddziału ZUS w Bydgoszczy ul. Św. Trójcy 33, (sala 027). Ilość miejsc na szkolenia jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia na szkolenie przyjmowane są pod numerem telefonu 52 34 18 109.

Warto wiedzieć

1 września 2019 r. zaczął działać wykaz informacji o podatnikach VAT, który ma pomóc firmom skutecznie i szybko weryfikować kontrahentów. Wykaz zastąpił dotychczas funkcjonujące listy podatników VAT: zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Biała lista umożliwia ci:

  • sprawdzenie czy twój kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT,
  • jeśli twojemu kontrahentowi odmówiono rejestracji, wykreślono go z rejestru lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT, poznanie podstawy prawnej tych decyzji,
  • potwierdzenie numeru rachunku bankowego, na jaki powinieneś zapłacić swojemu kontrahentowi.

Krystyna Michałek – Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego