Uczniowie nakielskiej Dwójki w Biskupinie

W czwartek 15 września 2022 r. klasy piąte i szósta sportowa Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią wzięły udział w XXVII Festynie Archeologicznym w Biskupinie. W tym roku festyn odbywał się pod hasłem „Matka natura w różnych odsłonach”. Nasze atrakcje rozpoczął przejazd kolejką wąskotorową ze Żnina do Biskupina.
Biskupin powitał nas piękną słoneczną pogodą, więc wzięliśmy udział w plenerowym wykładzie na temat mitów i symboliki wywodzących się z ich przekazu. Następnie przeszliśmy na teren osady. Tutaj czekała na nas moc atrakcji. Dzieci poznały dawne sposoby wykorzystania surowców naturalnych i mogły samodzielnie wykonać gliniane naczynia, ozdoby z metalu, wisiorki z własnoręcznie wykonanych koralików. Nie zabrakło również strzelania z łuku pod okiem pradawnego woja.
Odwiedziliśmy także osadę, która została stworzona na potrzeby filmu „Stara baśń”. Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w organizowanych tam warsztatach lepienia w glinie z użyciem szablonów i w ten sposób wykonali cudne figurki zwierząt.
Obserwowaliśmy również, jak żyli osadnicy, w jaki sposób wytwarzali nie tylko naczynia, ale również broń, ubrania, jak przygotowywali jedzenie.
Z Biskupina każde dziecko wyjechało z wyjątkowymi pamiątkami, bo zrobionymi własnoręcznie. Na koniec zatrzymaliśmy się przy ruinach zamku w Wenecji, gdzie
urządziliśmy sobie sporą sesję zdjęciową.
Pełni wrażeń wróciliśmy do Nakła nad Notecią. Chciałabym dodać, że uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę i Nakło, zachowywali się na najwyższym poziomie i jesteśmy z
nich dumni.

A. Łuczak-Brandt
M. Stachowska