Uczniowie z Czwórki w Berlinie

14 czerwca br. 35 osobowa grupa uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle n. Not. odwiedziła Berlin. Przypadająca w tym roku 30. rocznica początku przemian ustrojowych w Europie środkowo – wschodniej oraz zburzenia muru berlińskiego, zaprowadziła uczestników wyjazdu do Muzeum Muru Berlińskiego przy dawnym przejściu granicznym  Checkpoint Charlie. Bogate w symbole oraz treści muzeum jest jednym wielkim krzykiem ludzkości różnych miejsc i czasów po II wojnie światowej o poczucie wolność. Nie brak w nim odwołań do walki naszego narodu o wolność w czasach komunizmu oraz pamięci o głowach państwa, dążących do pokoju na świecie: Jan Paweł II, Ronald Regan, Michaił Gorbaczow

Największe wrażenie wywarły jednak na odwiedzających muzeum, przykłady pomysłowości Niemców z Berlina Wschodniego oraz dawnej NRD, mających na celu uwolnienie się z totalitaryzmu komunistycznego. Podczas jednodniowego wyjazdu uczniowie zobaczyli również Reichstag, Bramę Brandenburską, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Plac Poczdamski, Kudamm z Kościołem Pamięci Cesarza Wilhelma oraz miejsce zamachu terrorystycznego z grudnia 2016r.

Wyjazd został dofinansowany z budżetu Gminnego programu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii w ramach akcji „Lato 2019”.

Wycieczkę przygotował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Lucyna Wojciechowska, Małgorzata Kwaśniewska i Dorota Kamińska.

materiał: Michał Wiśniewski