Umowy RPO i PROW: sport, rekreacja i przedsiębiorczość

Budowa skateparku w Sępólnie Krajeńskim i Lubrańcu (powiat włocławski), mobilne studio nagrań w Golubiu-Dobrzyniu, utworzenie nowych miejsc rekreacji w powiatach golubsko-dobrzyńskim i włocławskim oraz doposażenie klubu aktywności młodzieży w Gostycynie (w powiecie tucholskim) – to kolejne inwestycje, które zostaną zrealizowane dzięki środkom unijnym z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Podczas dzisiejszego (27 stycznia) spotkania w Urzędzie Marszałkowskim marszałek Piotr Całbecki wręczył także umowy wspierające rozwój lokalnej przedsiębiorczości.

– Z radością obserwujemy, jak beneficjenci śmiało sięgają po środki z Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, potrafią z nich korzystać i dobrze wydatkować. To dzięki ich zaangażowaniu udaje się zrealizować projekty, które odpowiadają potrzebom lokalnej społeczności i rozwijają kujawsko-pomorską gospodarkę – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Skateparki o łącznej wartości blisko 3 mln zł powstaną w Sępólnie Krajeńskim i Lubrańcu w powiecie włocławskim. Dzięki środkom z RPO nad Jeziorem Lubiechowskim w powiecie włocławskim utworzona zostanie zielona strefa relaksu i aktywności. Projekt obejmuje zakup i montaż mini tężni, siłowni zewnętrznej, leżaków i ławek.

Wśród wręczonych dziś umów jest także modernizacja placu zabaw na osiedlu mieszkaniowym w Kowalu (powiat włocławski) oraz utworzenie nowego miejsca rekreacji w Kowalewie Pomorskim (powiat golubsko-dobrzyński).

Z nowych boisk do gry w piłkę nożną plażową i siatkówkę plażową będą mogli korzystać mieszkańcy Działynia (w powiecie golubsko-dobrzyńskim). Powiat golubsko-dobrzyński dysponować będzie także mobilnym studiem nagrań. Lokalne Centrum Integracji i Aktywizacji Społecznej w Górniczej Wiosce w Gostycynie (powiat tucholski) wyposażone zostanie w zestawy komputerowe i skaner 3D, które posłużą realizacji warsztatów i szkoleń.

Wartości wszystkich projektów to blisko 3,7 mln zł, z czego prawie 3,3 mln zł to środki unijne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Lista projektów RPO

Podczas spotkania wręczono także umowy o dofinansowanie na podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej. Pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) trafią za pośrednictwem lokalnych grup działania do przedsiębiorców z powiatów: brodnickiego, bydgoskiego, golubsko-dobrzyńskiego, radziejowskiego, rypińskiego, świeckiego i toruńskiego. Pojedyncze wsparcie wyniosło od 50 do 100 tys. zł. Środki z PROW umożliwią także budowę placu zabaw w Sulnówku (powiat świecki), utworzenie ogólnodostępnej przestrzeni rekreacyjnej w Wielkich Radowiskach (powiat wąbrzeski) i rozwój działalności biznesowej firmy z branży spożywczej w powiecie włocławskim. Łączna kwota dofinansowania z PROW to ponad 1,7 mln zł.

Lista projektów PROW

 

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Wręczenie umów RPO i PROW, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP