Uroczystość wręczenia czeków i pierwszych umów na budowę dróg w ramach FDS

Wczoraj, 1 października 2019 roku w sali konferencyjnej im. Bydgoskiego Marca 1981 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wręczył przedstawicielom samorządów kolejne symboliczne czeki na remonty dróg gminnych i powiatowych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. W trakcie uroczystości zostały także podpisane pierwsze umowy na budowę dróg w ramach funduszu.

Obok wojewody Mikołaja Bogdanowicza w uroczystości udział wzięli sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber oraz parlamentarzyści Tomasz Latos, Ewa Kozanecka i Piotr Król.

– To wyjątkowy moment, że jako wojewoda Kujawsko-Pomorski mogę podpisywać z państwem kolejne umowy, przekazywać dobre wiadomości dla państwa mieszkańców. To wielka rzecz, że w ramach środków rządowych i samorządowych w województwie kujawsko-pomorskim będzie wybudowanych prawie 1100 kilometrów dróg, za miliard złotych. Myślę, że to jest bardzo dobry wynik. A biorąc pod uwagę perspektywę kolejnego naboru, którego wyniki niebawem ogłosimy, to myślę, że jesteśmy jednym wielkim placem budowy. Mam nadzieję, że jeszcze wiele dobrego będziemy mogli wspólnie z państwem zrobić – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Minister Łukasz Schreiber przypomniał główne założenia polityki rządu dotyczące zrównoważonego rozwoju całej Polski.

– To wielka radość, że realizujemy ten program, w który nie od początku wszyscy wierzyli. 6 miliardów na rok obecny i 36 miliardów zaplanowane na kolejnych 10 lat. To jest wielkie osiągnięcie państwa, bo bez państwa zaangażowania, bez państwa determinacji, bez państwa środków własnych, to zdarzyć by się nie mogło. To jest realizacja polityki zrównoważonego rozwoju, w taki sposób się Polska musi rozwijać. To wreszcie spełnienie obietnicy odejścia od modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego, wspierania tylko kilku największych ośrodków wielkomiejskich. To jest realizacja zobowiązania, o którym mówił wielokrotnie śp. prezydent prof. Lech Kaczyński, że Polska jest jedna i nie można wspierać rozwoju jednych regionów kosztem drugich, bo wówczas będziemy mieli dwie, albo i trzy Polski – mówił minister.

Swojej radości nie kryli także parlamentarzyści. Poseł Tomasz Latos mówił:

– Ogromnie państwu gratuluję, bo to ogromny sukces. Jednocześnie dziękuję rządowi za znalezienie tak dużych pieniędzy na te niezwykle potrzebne inwestycje. Wszystko wskazuje na to, że to nie ostatnie takie spotkanie, czego sobie i państwu życzę –  wyraził swoje oczekiwania parlamentarzysta.

Poseł Ewa Kozanecka wskazała na konieczność współpracy rządu i samorządu, która przynosi spodziewane efekty.

– To niezwykle ważna chwila, ważny moment. Nie ukrywam, że z wieloma z państwa współpracuję i ta współpraca jest tak bardzo owocna. Dziękuję za to, ponieważ tylko wspólna praca daje takie pozytywne efekty. Tylko wspólna praca pozwala na ten zrównoważony rozwój – mówiła pani poseł.

Poseł Piotr Król podziękował samorządowcom za ich zaangażowanie na rzecz rozwoju małych ojczyzn.

– Nawet najlepiej napisana ustawa, najlepsze prawo, nawet największa ilość środków, musi jeszcze być prawidłowo skonsumowana. Dzięki państwu, dzięki temu, że drogi zostaną wybudowane, ludzie zobaczą realną zmianę. W naszym regionie, to jest szczególnie ważne.

Po wystąpieniach zaproszonych gości, włodarze otrzymali symboliczne czeki na remonty dróg gminnych i powiatowych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, a samorządowcy, którzy złożyli już do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego pełną dokumentację otrzymali umowy, które pozwolą na przystąpienie do realizacji inwestycji.

Wśród osób odbierających symboliczne czeki i umowy nie zabrakło samorządowców z terenu powiatu nakielskiego. Tadeusz Sobol – starosta nakielski i Tomasz Miłowski – wicestarosta wraz z skarbnik Ireną Pilarską podpisali umowy i odebrali czek na kwotę 7.315.564,00 zł. Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski odebrał czek na 4.491.851,00 zł. Burmistrz Kcyni Marek Szaruga odebrał czek na 232.004,00 zł, a burmistrz Miasta i Gminy Mrocza Leszek Klesiński odebrał czek na 1.375.781,00 zł. Umowę odebrał także wójt gminy Sadki Dariusz Gryniewicz, który czek miał wręczony wcześniej w Sadkach.

źródło: KPUW w Bydgoszczy